Saturday, 18 July 2015
25 May 2020
بنابه گزارش سازمان عفو بین‌الملل

«هشتاد درصد اعدام‌های دنیا مربوط به ایران عراق و عربستان است»

2014 March 27

خبر / رادیو کوچه

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود که روز چهار‌شنبه ششم فروردین برابر با بیست و ششم مارس در مورد اعدام‌ منتشر کرد، از افزایش شدید صدور و اجرای احکام اعدام در ایران، عربستان سعودی و عراق در سال گذشته میلادی خبر داده است.

این سازمان در گزارش خود اعلام کرده است، جدا از آمار اعدام‌ها در چین که نامعلوم است، ۸۰ درصد از اعدام‌ها در سال ۲۰۱۳ در سه کشور حوزه خلیج‌فارس یعنی ایران عراق و عربستان سعودی روی داده است، آنچه در خلاف روند جهانی برای توقف این مجازات عنوان شده است.

در گزارش سازمان عفو بین‌الملل، هم‌چنین از آمریکا به عنوان تنها کشور در قاره آمریکا نام برده شده که در سال ۲۰۱۳ حکم اعدام در آن به اجرا گذاشته شده است. هرچند بنابر این گزارش، آمار اعدام در ایالات متحده، همانند سال‌های اخیر، رو به کاهش است.

تعداد کل اعدام‌های ثبت شده در سال ۲۰۱۳، در گزارش این سازمان ۷۷۸ مورد عنوان شده که از ۱۵ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۲ خبر می‌دهد.

در گزارش امسال سازمان عفو بین‌الملل به علت عدم دسترسی به آمار واقعی و گزارش‌های قابل استناد، همانند سال‌های پیشین به تعداد دقیق اعدام‌ها در چین اشاره‌ای نشده است.

همزمان، عفو بین‌الملل اعلام کرده در سال میلادی گذشته هیچ مورد اعدامی در قاره اروپا و آسیای مرکزی گزارش نشده است و در غرب آفریقا هم صدور حکم اعدام کاهش داشته است. همچنین در سه کشور گرنادا، گوآتمالا و سنت لوسیا برای نخستین بار از زمان ارایه گزارش‌های سالانه توسط عفو بین‌الملل، هیچ محکوم در صف اعدامی نداشته‌اند.

amnesty_logo

در نموداری که عفو بین الملل ضمیمه گزارش امسال خود کرده، تعداد اعدامیان سال ۲۰۱۳ در ایران بیش از ۳۶۹ مورد، عراق، ۱۶۹ مورد، عربستان سعودی ٧٩ مورد، عنوان شده است.

در بالای این نمودار، کشور چین قرار دارد که آمار اعدام‌ها در آن بیش از ۱۰۰۰ مورد گزارش شده اما آمار دقیق آن به علت عدم دسترسی به گزارش‌های شفاف و پایا، اعلام نشده است.

در این نمودار، ایالات متحده آمریکا با ۳۹ مورد اعدام در سال ۲۰۱۳، رتبه پنجم را پس از چین، ایران، عراق و عربستان سعودی کسب کرده است.

بنابر گزارش عفو بین‌الملل در سال گذشته آمار اعدام‌ها در ژاپن ٩ مورد و در خاورمیانه هم پس از ایران، عراق و عربستان سعودی، یمن ۱۳، کویت ۵، تشکیلات خودگران فلسطینی ۳ و افغانستان با دو مورد بوده است.

بیشتر بخوانید

ابراز نگرانی کمیساریای عالی حقوق‌بشر از اعدام‌های اخیر ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,