Saturday, 18 July 2015
04 July 2020
برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری

«ژنرال عبدالفتاح السیسی فرمانده ارتش مصر استعفا داد»

2014 March 27

خبر / رادیو کوچه

ژنرال «عبدالفتاح السیسی»، فرمانده ارتش و وزیر دفاع مصر روز چهارشنبه بیست و ششم مارس در حالی‌که هنوز لباس نظامی بر تن داشت در تلویزیون مصر حاضر شد و اعلام کرد که از سمت‌های نظامی خود کناره‌گیری می‌کند تا در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود.

آقای «السیسی» در پیام تلویزیونی‌اش گفت که از ارتش استعفاء داده است و اعلام کرد که برای آخرین بار این لباس را می‌پوشد و این‌که من برای دفاع از ملت، یونیفورم خود را کنار می‌گذارم و در انتخابات ریاست جمهوری شرکت خواهم کرد.

در این انتخابات که ماه آینده برگزار می‌شود، انتظار می‌رود «السیسی» پیروز شود. بر اساس قانون اساسی مصر، تنها افراد غیرنظامی می‌توانند نامزد ریاست جمهوری شوند و به همین دلیل نظامیان باید از حضور در ارتش استعفاء دهند.

ژنرال عبدالفتاح السیسی فرمانده کل ارتش مصر در ماه اوت گذشته به جای فیلدمارشال حسین طنطاوی که برکنار شده بود، نشست. آقای السیسی 58 و از نسل افسران ارشد جوان مصر است.

ژنرال «عبدالفتاح السیسی»، تابستان سال گذشته و پس از اعتراض‌های گسترده مردمی، «محمد مرسی»، رییس جمهوری مصر را از کار برکنار کرد.

گزارش‌ها از مصر حاکی از آن است که آقای «السیسی» برای برنده شدن در انتخابات مصر شانس زیادی دارد؛ اول به این دلیل که در ماه‌های گذشته محبوبیت چشم‌گیری کسب کرده و دوم این که رقیب جدی دیگری برای شکست دادن او در کارزار انتخاباتی وجود ندارد.

در ماه‌های اخیر مقام‌های مصری محاکمه‌های وسیعی را برای سرکوب جنبش اخوان‌المسلمین به راه انداخته‌اند، که بنابه گزارش‌ها در جریان سرکوب‌های پس از برکناری محمد مرسی از قدرت، بیش از ۱۶ هزار که بیش‌تر آن‌ها وابسته به اخوان‌المسلمین هستند بازداشت شده‌اند.

روز دوشنبه گذشته نیز دادگاهی در مصر، ۵٢٩ تن از هواداران «محمد مرسی» رییس جمهور برکنار شده این کشور را به جرم حمله به مرکز پلیس و قتل یک افسر به اعدام محکوم کرد.

بیشتر بخوانید

بیش از پانصد نفر از هواداران مرسی در مصر به اعدام محکوم شدند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,