Saturday, 18 July 2015
14 December 2019
پنج روز دیگر تا ضرب‌الاجل جیش العدل

«خانواده‌هایی که ثانیه‌ها را می‌شمارند»

2014 March 30

شهرزاد کریمی/ رادیو کوچه

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دو روز قبل «جیش‌العدل» هشدار داد که روز سیزدهم فرودین گروگان بعدی را خواهد کشت. متن خبر در سایت دویچه وله چنین بود:

جیش‌العدل” تهدید کرده در صورتی که حکومت ایران خواسته‌های این گروه را برآورده نکند، یکی دیگر از مرزبانان ربوده شده ایرانی را سیزدهم فروردین می‌کشد. این گروه سوم فروردین یکی از پنج گروگان ایرانی را کشت.

هنوز هیچ نشانه‌ای از بهبود و تغییر اوضاع و کوچک‌ترین نشانه‌ای برای امیدواری به اینکه چهار سرباز باقی مانده‌‌ رها خواهند شد دیده نمی‌شود. حکومت طبق معمول از رساندن اخبار جلوگیری می‌کند. بعد از کشته شدن اولین مرزبان ایرانی حرکت‌های دیپلماتیک ایران نمود بیشتری در رسانه‌ها داشته است. این مسئله تا جایی پیش رفت که «جواد ظریف» در صفحه فیس‌بوک خود متن نامه‌اش به «بان‌کی‌مون» با زبان اصلی و ترجمه فارسی قرار داد. نامه‌ای که بنظر می‌آمد اولین نامه او به دبیر کل باشد ولی خود او توضیح داده بود که این اولین نامه و نخستین اقدام برای رهایی سربازان دربند نبوده است.

از دیگر اقدامات حکومت که از قضا در بوق و کرنا شد اعتراض به سفارت پاکستان بود و تهدید به تیره شدن روابط دو کشور. این درحالی است که جیش العدل اعلام کرده است گروگان‌ها در خاک ایران به سر می‌برند.

12

متن خبر:

«عبد‌الرئوف ریگی»، سخن‌گوی گروه «جیش‌العدل» در گفتگو با روزنامه پاکستانی «امت» گفته است که نیروهای این گروه از کشورهای همسایه وارد ایران نمی‌شوند بلکه پایگاه اصلی آن‌ها داخل خاک ایران است.

«خبرگزاری فارس»، وابسته به نیروهای امنیتی و نظامی، روز جمعه، ۸ فروردین به نقل از روزنامه «امت» و از قول «ریگی» نوشت: «با گذشت زمان ثابت خواهد شد که جیش‌العدل در ایران به سر می‌برد و از مرزبانان گروگان گرفته شده در خاک ایران نگهداری می‌شود

مقامات ایران چندین بار در این رابطه اخبار دروغ گفته و منتشر کرده‌اند. یک بار مدعی شدند که این پنج سرباز آزاد شده‌اند و مدتی بعد این موضوع از سوی جیش العدل رد شد. یک بار زمانی که جیش العدل اعلام کردند سربازی را اعدام کردند مدعی شدند که اگر چنین بود ما می‌فهمیدیم!

برای همه در آن زمان سوال پیش آمد که دقیقن از کجا قرار بود بفهمید وقتی حتا جا و محل احتمالی گروگان‌ها را نمی‌دانید.

همه این پنج سرباز و در واقع گروگان از محروم‌ترین اقشار جامعه ایران هستند. کسانی که پارتی و پول کافی برای این‌که بتوانند فرزندشان را در جای بهتری به سربازی بفرستند نداشتند. این شاید تراژیک‌ترین قسمت ماجرا باشد.

امروز چهار خانواده نگران و مضظرب روز را به شب و شب را به صبح می‌گذرانند و چشم به تیک تاک ساعت دارند. روزهای سیاهی که بر آن‌ها می‌گذرد وصف ناشدنی است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,