شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
05 September 2016
تعیین شهرداران ۸۱ شهر

«انتخابات محلی شهرداری‌ها در ترکیه آغار شد»

۱۳۹۳ فروردین ۱۰

خبر / رادیو کوچه

انتخابات محلی ترکیه از صبح روز، یک‌شنبه سی‌ام مارس با هدف تعیین شهرداران ۸۱ شهر در این کشور و با شرکت ٢۶ حزب، آغاز شد.

بیش از ۵۲ میلیون نفر از شهروندان ترکیه که واجد شرایط رای دادن در این انتخابات هستند، در ۲۰۰ هزار شعبه، نمایندگان خود در شهرداری‌ها را انتخاب می‌کنند.

شعبه‌های رای‌گیری نخست در شرق ترکیه گشوده شدند و ساعتی پس از آن در غرب ترکیه نیز شهروندان به پای صندوق‌ها رفته‌اند.

«رجب طیب اردوغان»، نخست وزیر ترکیه روز گذشته با حضور در کارزار انتخاباتی شهر استانبول از هوادارانش خواست تا برای دفاع از دولت او در برابرآنچه  «توطئه»های دشمنان نامید، به پای صندوق‌های رای بروند.

ترکیه در یک سال اخیر شاهد اعتراضات گسترده ضد دولتی، رسوایی‌های بزرگ مقام‌های عالی و درز مکالمات آن‌ها بوده است و بسیاری رسانه‌ها انتخابات امروز را به منزله رفراندوم محبوبیت «رجب طیب اردوغان»، نخست‌وزیر توصیف کرده‌اند.

torkya

«قدیر توپاش»، شهردار کنونی استانبول از حزب عدالت و توسعه از نامزدان اصلی این شهر محسوب می‌شود اما او رقابت بسیار نزدیکی با  «مصطفا ساری گل»، نامزد حزب “جمهوریخواه خلق” دارد.

به غیر از حزب عدالت و توسعه اسلام‌گرا، احزاب سکولار و ملی‌گرای جمهوری خلق و حرکت ملی، به همراه دو حزب بزرگ کردی یعنی حزب آشتی و دموکراسی، و حزب دموکراتیک مردمی عمده‌ترین بازیگران این انتخاباتند.

شکست حزب عدالت و توسعه دراین انتخابات می تواند ادامه حضور رجب طیب اردوغان در پست نخست وزیری ترکیه را با دشواری روبرو کند.

مسن‌ترین شرکت کننده در انتخابات شهرداری‌های ترکیه، پیرمرد ١٢٩ ساله‌ای کرد به نام «محمد اسن» در کردستان ترکیه بود که صبح  روز یک‌شنبه رای خود را به صندوق ریخت.

بیشتر بخوانید

انتشار جلسه محرمانه مقامات امنیتی ترکیه در یوتیوب

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,