شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
14 September 2016
در پی الحاق کریمه به روسیه

«ناتو همکاری‌هایش با مسکو را به حالت تعلیق درآورد»

۱۳۹۳ فروردین ۱۳

خبر / رادیو کوچه

وزاری خارجه بیست و هشت کشور عضو ناتو روز سه‌شنبه اول آوریل پس از الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه تصمیم گرفتند تمامی فعالیت‌های نظامی و غیرنظامی خود با روسیه را به حالت تعلیق درآورند.

«آندره فوگ راسموسن»، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، معتقد است انضمام شبه جزیره کریمه به روسیه بزرگترین تهدید برای امنیت اروپا بوده است.

این سازمان که روز سه‌شنبه در بروکسل درباره بزرگ‌ترین بحران میان شرق و غرب پس از پایان جنگ سرد در اروپا تشکیل جلسه داد،  اتخاذ اقداماتی برای تقویت وضعیت دفاعی کشورهای عضو را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» این اقدامات می‌تواند شامل اعزام سربازان و تجهیزات بیشتر ناتو به کشورهای عضو به ویژه در شرق اروپا، افزایش تمرین‌های نظامی، برداشتن گام‌هایی به منظور اطمینان از اینکه نیروی واکنش سریع ناتو می‌تواند به سرعت عازم مناطق مختلف شود، و همچنین بازبینی برنامه‌های نظامی ناتو.

nato

پیمان آتلانتیک شمالی و اوکراین نیز در نشست جداگانه‌ای موافقت کردند علاوه بر فرستادن کارشناسان بیشتر از سوی ناتو به اوکراین، همکاری‌ها میان آن‌ها نیز افزایش یافته و از طریق آموزش و سایر برنامه‌ها، ساختار دفاعی این کشور اصلاح و تقویت شود.

تجمع و استقرار ده‌ها هزار نفر از نیروهای نظامی روسیه درمرزهای شرقی اوکراین طی چند روز گذشته، باعث نگرانی دولت موقت اوکراین و حامیان غربی آن گردیده است.

در همین حال وزارت امور خارجه روسیه دولت موقت اوکراین را از نزدیک شدن بیش‌تر به ناتو بر حذر داشته و گفته است که چنین اقداماتی در گذشته عواقب ناخوشایندی داشته است.

با وجود این‌که اوکراین عضو ناتو نیست، پارلمان این کشور انجام یک رشته تمرین‌های نظامی مشترک با کشورهای عضو ناتو را به تصویب رسانده است.

بیشتر بخوانید

تحریم تعدادی از مقامات روس و اوکراین از سوی آمریکا و اروپا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,