Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
گزارشی از پرطرفدارترین نوشیدنی در ایران

«نوشابه، نوشیدنی گوارا اما خطرناک»

2009 August 19

خبرگزاری فارس

این روزها جوانان ایرانی گرایش بسیاری به سمت نوشابه‌های گازدار و به خصوص نوشابه‌‌‌‌‌‌های رژیمی پیدا‌کرده‌اند درحالی که عوارض این نوشابه‌ها هر روزه از طریق رسانه‌های گروهی گوشزد می‌شود.
یکی از مشکلات تغذیه‌ای در ایران مصرف بیش از نیاز و استاندارد جهانی از نوشابه‌های گازدار و کافئینی است، به گونه‌ای که مصرف سرانه نوشابه در ایران بیش از 40 لیتر است و مصرف این نوشابه‌ها در کشورهای دیگر به میزان 11 تا 12 لیتر در سال می‌رسد که نشان می‌‌دهد هر ایرانی در سال سه تا چهار برابر استاندارد جهانی از نوشابه‌های گازدار استفاده می‌کند.
ایرانیان سالانه بیش از 2 میلیارد و 900 میلیون لیتر از مایعى استفاده مى‌کنند که مضرات متعدد آن به لحاظ علمى ثابت شده است و متأسفانه سبب شده تا ایران مقام نخست را در سرانه مصرف نوشابه در جهان به خود اختصاص دهد.

20090819_dan_drink.jpg2

یک لیوان بیماری

یک پزشک عمومی می‌گوید: «عوارض نوشابه‌های گازدار را از دو جهت شامل میزان گاز و حجم‌دهندگی آن و نیز افزودن اسانس‌های مختلف می‌توان مورد بررسی قرار داد. »
حمید علیزاده می‌افزاید: «مصرف نوشابه به سبب حجم‌دهندگی به معده باعث می‌شود به مرور زمان استعداد پرخوری در فرد افزایش پیدا کرده و ترشح اسید معده را به میزان قابل توجهی بالا می‌برد و نیز به دلیل بازگشت محتویات معده به مری، عوارض سوزش سر دل را به وجود می‌‌آورد. »
وی با اشاره به اینکه ثابت شده مواد اضافی و اسانس‌های داخل نوشابه سرطان زاست، تصریح می‌کند: «نوشابه‌ها هم چنین به سبب افزودن قندهای گوناگون سبب بروز چاقی در فرد می‌شود و نیز نوشابه‌هایی که دارای کافئین هستند اگر بیش از حد استاندارد استفاده شود، زمینه بروز اضطراب، تپش قلب و بی‌قراری را فراهم می‌کند.»

نوشابه‌هایی که دارای کافئین هستند اگر بیش از حد استاندارد استفاده شود، زمینه بروز اضطراب، تپش قلب و بی‌قراری را فراهم می‌کند

آمار تکان دهنده وزارت بهداشت در مورد نوشابه

در بیست سال اخیر، مصرف نوشابه‌هاى گازدار در کشور، نزدیک به 15درصد رشد داشته است، در حالى که در طى این بیست سال، مصرف شیر و لبنیات، تنها حدود یک دهم درصد رشد کرده است؛ سرانه مصرف لبنیات در ایران کمتر از یک سوم استاندارد جهانى است. طبق آمار، 90 درصد کودکان 25 ماهه تا 12ساله کشورمان، روزانه حداقل یک بار پفک و نوشابه مصرف کرده‌اند و از این رو 25 درصد از کودکان ایرانى به نوعى به سوء تغذیه دچارند و در نهایت یک سوم از مرگ و میرهاى کشور به سبب بیمارى‌هاى قلبى عروقى است که یکى از عوامل اصلى بروز آن، تغذیه غلط است.

20090819_dan_drink

دوغ بهترین جایگزین برای نوشابه

یک پزشک عمومی می‌گوید: «گازکربنیک‌هایی که به طور صنعتی به نوشابه‌های گازدار اضافه می‌شود سبب شده تا دربرخورد با موادغذایی در داخل دهان به اسید کربنیک تبدیل ‌شده و روی موادی مانند آهک‌ها تأثیر گذار باشد که مقدار بسیاری از تخریب‌های دندانی را سبب می‌شود. »
مهرداد یلداشخان با اشاره به اینکه کودکان بیشترین مصرف‌کنندگان نوشابه در دنیا هستند، می‌افزاید: «استفاده ازنوشابه‌های شیرین گازدار سبب می‌شود فرد پس از مدتی بیشتر احساس تشنگی کند و اگر فرد در معرض بیماری‌های قندی باشد، قند به سرعت بالا می‌رود و به دلیل آنکه بدن نمی‌تواند تحمل کند وارد فاز دیابت می‌شود. »
وی اضافه می‌کند: «در حال حاضر زندگی‌ها از روند سنتی به ماشینی تبدیل شده و انسان امروزی کم تحرک‌تر از انسان‌های گذشته است به همین سبب بیماری دیابت در بین افراد بیشتر شده است.»
وی با بیان این که مصرف متعادل نوشابه در برخی از غذاهایی که خمیر بسیاری دارد، به هضم غذا کمک می‌کند اما تحقیقات نشان داده است که رنگ‌های مصنوعی در نوشابه در افراد منجر به بروز سرطان‌های گوناگون از جمله سرطان مثانه می‌شود، اظهار می‌کند: «مصرف نوشابه‌هاى گازدار سبب مى‌شود تا کلسیم از استخوان‌ها برداشته شده و درون خون جریان یابد؛ این امر موجب رسوب کلسیم اضافى در کلیه‌ها شده که در نهایت منجر به سنگ کلیه مى‌شود. »
یلداشخان ادامه می‌دهد: «افرادى که نوشابه مصرف مى‌کنند به طور معمول مصرف آبمیوه، شیر و حتى آب را کاهش مى‌دهند، بنابراین پوستشان بیشتر دچار چین و چروک مى‌شود.»

افرادى که نوشابه مصرف مى‌کنند به طور معمول مصرف آبمیوه، شیر و حتى آب را کاهش مى‌دهند، بنابراین پوستشان بیشتر دچار چین و چروک مى‌شود

مسوولان وزارت بهداشت نیز بارها اعلام کرده‌اند که آب بهترین نوشیدنی در فصل گرماست و چای رقیق، دوغ کم نمک، شربت کم‌شیرین در مراحل بعدی برای رفع عطش در هوای گرم توصیه می‌شود.
آنها می‌گویند: «نوشابه‌های گازدار بدترین نوشیدنی‌ها به لحاظ ایجاد سوء هاضمه و مشکلات گوارشی است و چنان چه انواع دلسترها و ماء الشعیر که فاقد مواد افزودنی و طعم دهنده شیمیایی باشند، نوشیدنی مناسبی در تامین مایعات از دست رفته بدن به شمار می‌رود و برای تامین کم آبی بدن از هر مایعی نمی‌توان استفاده کرد زیرا برخی از مایعات محرک ادرار و تشدید کننده کم آبی بدن هستند. »
مسوولان وزارت بهداشت نیز هم چنین درباره نوشابه‌های انرژی‌زای خارجی بیان می‌کنند: « نوشابه‌های انرژی‌زا برای جوانان و مردم عادی توصیه نمی‌شود و تنها برای ورزشکارانی که بیش از سه ساعت در روز ورزش سنگین می‌کنند، مناسب است. »
آنان معتقدند نوشابه‌های انرژی زا با مجوز رسمی وزارت بهداشت توزیع می‌شود و به هیچ عنوان حاوی مواد غیر مجاز نیستند و اگر هم خاصیت نشاط بخش داشته باشند، با استفاده از مواد مجاز است که مصرف آنها جرم نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|