Saturday, 18 July 2015
08 July 2020
پروازی امن برای بوئیگ‌های قدیمی

«بوئینگ و جنرال الکتریک مجوز فروش قطعه به ایران را دریافت کردند»

2014 April 05

خبر / رادیو کوچه

شرکت بوئینگ آمریکا، بزرگترین کارخانه هواپیماسازی جهان، موفق شده مجوز فروش قطعات یدکی هواپیما به ایران را از وزارت دارایی آمریکا بگیرد و هم‌زمان با آن جنرال الکتریک، بزرگترین سازنده موتور و قطعه‌ساز هواپیما نیز اعلام کرد که اجازه یافته برای تعمیر هواپیماهای ایرانی اقدام کند.

«ایرنا» خبرگزاری رسمی ایران، گزارش داده است، شرکت هواپیمایی بوئینگ روز جمعه پانزدهم فروردین اعلام کرد که دولت آمریکا به این شرکت برای فروش برخی قطعات یدکی هواپیماهای تجاری به ایران مجوز داده است.

در همین رابطه خبرگزاری «رویترز» نیز گزارش داده است، شرکت جنرال الکتریک سازنده موتور و قطعه‌ساز هواپیما نیز مجوز فعالیت در ایران دریافت کرده است.

به گزارش رویترز ریک کندی، سخنگوی جنرال‌الکتریک، گفته است خزانه‌داری آمریکا درخواست تعمیر ۱۸ موتور هواپیماهای فروخته‌شده به ایران تا اواخر دهه میلادی ۱۹۷۰ را پذیرفته است.

iran_air

آنها این تعمیرات را در مراکز متعلق به جنرال‌الکتریک یا شرکت آلمانی «ام‌‌تی‌یو آئرو انجینز» که اجازه چنین کاری را دارد، انجام خواهند داد.

آقای کندی افزوده است این شرکت هفته آینده (میلادی) در استانبول با مقام‌های هواپیمایی ایران و شرکت آلمانی دیدار می‌کند تا در مورد آنچه ایران لازم دارد گفت‌وگو کنند.

سخنگوی بوئینگ نیز به «رویترز» گفته است آن شرکت اجازه مشابهی دریافت کرده و قرار است با مقام‌های ایرانی تماس بگیرد.

او افزوده است که این اجازه تنها برای اجزایی صادر شده که پروازی امن را برای بوئیگ‌های قدیمی فروخته شده به ایران، ضمانت می‌کند و آنها مجاز به فروش هواپیماهای جدید به ایران نیستند.

صدور این مجوز در اجرای توافق‌نامه هسته‌ای ژنو میان ایران و کشورهای گروه ۱ + ۵ صورت گرفته است.

 این نخستین مجوز رسمی فعالیت بوئینگ و جنرال الکتریک با ایران  پس از بحران گروگان‌گیری کارمندان سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۳۵۷ است.

مطالب مرتبط

درخواست شرکت‌های آمریکایی برای صدور قطعات هواپیما به ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,