Saturday, 18 July 2015
23 January 2021
به بهانه سال روز درگذشت «صلاح‌الدین‌ایوبی»

«بچه‌ها آن طور تربیت می‌شوند که پدرانشان شدند»

2010 March 03

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@khoochehmail.com

سوم مارس 1193 میلادی به‌روایتی مصادف با سال‌روز درگذشت «صلاح‌الدین‌ایوبی» است. او یکی از سرداران کرد و مسلمان جنگ‌های صلیبی بود. ایوبی‌آن دودمانی ایرانی تبار بودند که از ۱۱۷۱ تا ۱۲۶۰/۱۲۵۰میلادی در مصر و سوریه و عراق فرمانروایی کردند. پایتخت‌های ایشان دمشق و قاهره بود. صلاح‌الدین ایوب یکی از سرداران اسلام بود که در برابر هجوم «صلیبیون» اروپایی در‌گذشت.

«الملک‌الناصر صلاح‌الدین یوسف‌بن‌ایوب‌بن‌شادی‌بن‌مروان» در سال ۱۱۳۶ میلادی در تکریت عراق از پدر و مادری کرد به دنیا آمد. خانواده او از پیشینه و تبار کردی بودند و اجداد او از شهر دوین بودند، که در ارمنستان قرون وسطی بود. پدرش‌، «نجم‌الدین‌ایوب» ‌در سال ۱۱۳۹ میلادی از تکریت تبعید شد و به این خاطر او و برادرش «اسدالدین‌شیرکوه»، به موصل نقل مکان کردند. او بعدها به اردوی «عمادالدین» زنگی پیوست که او را فرمانده قلعه خود را در بعلبک نمود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

برخی تاریخ‌نگاران نقل می‌کنند که صلاح‌الدین، در دمشق زندگی می‌کرد و علاقه خاصی به این شهر داشت‌، اما اطلاعات دقیقی از کودکی او در دسترس نیست. صلاح‌الدین خود نوشته‌است : «بچه‌ها آنطور تربیت می‌شوند که پدرانشان شدند» به گفته ‌»الورهانی» یکی از زندگی‌نامه نویسان صلاح‌الدین‌، او قادر بود به سوالات علمی در خصوص اقلیدس‌، الکتاب المجسطی، حساب، و قانون پاسخ دهد. او هم‌چنین در قرآن و علوم دینی نیز سررشته داشت تا حدی که منابع متعددی ادعا می‌کنند که در طول مطالعات خود او بیشتر علاقه‌مند به دین بود تا پیوستن به ارتش. شاید این به این دلیل بوده که در زمان جنگ‌های صلیبی مسیحیان در حمله‌ایی غافل گیرانه «اورشلیم» را از دست مسلمانان بیرون آوردند.

صلاح‌الدین کار خود را در دربار «اتابک‌زنگی» از دست نشاندگان «سلجوقیان» در شامات شروع کرد و بعدها در مصر جانشین وی گردید. فرزند اتابک‌زنگی یعنی «نورالدین» پس از مدتی صلاح‌الدین را به همراهی عمویش «شیرکوه» عازم مصر گرداند تا متحد اولین فرمانروای مصر را که «شاهوار» نام داشت در مقام خود حفاظت نماید که به وسیله یکی از رقبای خویش در مصر طرد شده بود.

مصر در این زمان تحت فرمانروایی یکی از خلفای فاطمی به نام «ابو محمود عبداله» بود شیرکوه و صلاح‌الدین مجبور بودند که با او حسن سلوک داشته باشند. از طرفی «صلیبیون» فهمیده بودند که اتحاد مصر و شامات برای آنها خطرناک خواهد بود به همین خاطر به شام حمله بردند که صلاح‌الدین آنها را سخت به عقب راند و شکست داد. سلطان صلاح‌الدین علی‌رغم فجایعی که صلیبیون در دوران حکمرانی خود در فلسطین مرتکب شده بود، نسبت به اسیران رافت به خرج داد و آنها را مجازات نکرد.

بعد از مرگ نورالدین‌زنگی، صلاح‌الدین حاکم آن‌جا شد و آغاز به قدرت خود نمود. او حکومت خود را تا ایران گسترش داد و حجاز و یمن و نوبه و الجزیره را نیز به تصرف درآورد و در حرکت بعدی اورشلیم را از دست قوای صلیبی بیرون آورد.

«ریچارداول» که بعدها لقب «شیردل» را می‌گیرد تا شهر اکرا پیش می‌آید و این شهر را تصرف می‌کند. اما این پیروزی در سایه اقدام بی‌رحمانه و در قتل عام 2700 اسیر رنگ می‌بازد. براساس برخی روایات تاریخی معتبر ریچارد در جنگ اسیر صلاح‌الدین می‌‌‌شود و پس از این که صلاح‌الدین از مقام وی به عنوان پادشاه انگلستان مطلع می‌گردد رعایت مقام وی را کرده و محترمانه او را آزاد می‌کند.

این اقدام صلاح‌الدین موجب می‌شود تا شهرت جوانمردی وی حتا در دنیای غرب منعکس شود.

سرانجام، در چنین روزی،  سال 1193 میلادی سلطان صلاح الدین ایوبی ، سلطان مصر و سوریه در سن 55 سالگی در شهر دمشق درگذشت. او همواره دردوران سلطنت وجنگ‌هایش از خود رافت اسلامی و جوانمردی نشان داده بود‌، به‌طوری که پس از مرگش شرق وغرب در مورد خصایل نیک سلطان صلاح‌الدین ایوبی متفق‌القول بوده و در تاریخ جهان نام او به نیکی جاودان شده است. بعد از مرگ او امپراتوری‌اش میان فرزندانش تقسیم گردید.

منابع:

وکی پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,