شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«هنرمند گرسنگی»

۱۳۹۳ فروردین ۱۷

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 

فرانس کافکا (Franz Kafka) در سوم جولای ١٨٨٣ در بخش قدیمی شهر پراگ که زیر سلطه امپراتوری اتریش – مجارستان بود، به دنیا آمد. خانواده‌اش از یهودیان اشکنازی طبقه متوسط بودند. کافکا تحصیلات ابتدایی و متوسطه‌اش را به زبان آلمانی به پایان رساند و هر چند در دروان تحصیل به خاطر تسلطش به زبان چک مورد تشویق قرار گرفت، هرگز خود را مسلط به این زبان احساس نکرد و داستان‌هایش را به زبان آلمانی نوشت، در حالی که این زبان را با لهجه‌ی چک صحبت می‌کرد.

5April2014-Ghesseha-Shohreh-Honarmande-Gorosneghi

کافکا تحصیلات عالی خود را در رشته حقوق به پایان رساند و در یک شرکت بیمه مشغول به کار شد. از همین هنگام به نوشتن داستان‌های کوتاه در زمان فراغت رو آورد و تا پایان عمر از این که فرصت ندارد به حرفه‌ای که برایش ساخته شده بپردازد، رنج برد.

تاثیر کافکا بر نویسنده‌های قرن بیستم به ویژه نویسندگان اگزیستانسیالیست بی چون و چراست. بیشتر آثار کافکا، مثل «مسخ» (The Metamorphosis)، «محاکمه» (The Trial) و «قصر» (The Castle) ملهم از درون‌مایه‌های بیگانگی، خشونت روانی، تضاد میان خانواده، جامعه، فرزند و والدین‌ است.

5April2014-Ghesseha-Shohreh-Honarmande-Gorosneghi-1

شخصیت‌های آثار کافکا معمولن درگیر تلاشی بی‌ثمر در کلاف سردرگم دیوان‌سالاری اداری هستند، در حالی که این دیوان‌سالاری اداری دنیای کوچکی‌ست که به نظر می‌رسد به تقلید از روی مدل بزرگ‌تری که جهان و هستی آدمی را رقم زده ساخته شده است.

داستان هنرمند گرسنگی توسط علی اصغر حداد مترجم ادبیات آلمانی‌زبان به فارسی برگردانده شده است.

موسیقی متن:

BIZET: Symphony in C Major

 دیگر آثار کافکا  در رادیو کوچه 

گزارشی به فرهنگستان

پزشک دهکده

داستان‌های دیگر این مجموعه را از اینجا بشنوید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,