Saturday, 18 July 2015
30 September 2020
توسط نیروهای هوادار روسیه

«دونتسک هم پس از کریمه از اوکراین اعلام جدایی کرد»

2014 April 07

خبر / رادیو کوچه

نیروهای هوادار روسیه روز دوشنبه هفتم آوریل ساختمان استانداری شهر دونتسک در شرق اوکراین را به تصرف خود درآوده‌اند و با اعلام «استقلال» منطقه دونتسک خواستار برگزاری رفراندوم در مورد جدایی از اوکراین شدند.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در این رابطه گزارش داده است، برخی از نیروهایی که ساختمان دولتی در دونتسک را در تصرف خود دارند در پیام‌هایی ویدیویی از ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، خواسته‌اند تا «نیروهای حافظ صلح» به این منطقه بفرستد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که حدود ۲۰۰۰ نفر از جدایی‌خواهان هوادار روسیه، که بعضی از آن‌ها مسلح هستند، در اطراف ساختمان دولت محلی در این شهر جمع شده‌اند.

خبرگزاری «اینترفکس» روسیه نیز گزارش داده است که نیروهای جدایی‌طلب در دونتسک خواستار آن شده‌اند که تا یازدهم ماه مه یک رفراندوم در مورد جدایی این منطقه از اوکراین برگزار شود.

مقام‌های اوکراینی می‌گویند هواداران روسیه مراکز امنیتی در شهرهای دونتسک و لوهانسک را در اختیار گرفته‌‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن است که معترضان در لوهانسک به انبار مهمات ارتش در این شهر یورش برده‌اند.

donetsk

دونتسک و لوهانسک روز گذشته نیز صحنه اعتراضات هواداران روسیه بودند و مخالفان روس‌گرای دولت موقت اوکراین دیروز ساختمان‌های مرکز حکومت محلی در این شهرها را تصرف کردند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» «آرسنی یاتسنیوک»، نخست‌وزیر اوکراین هشدار داده است که حملات معترضان به ساختمان‌های دولتی در سه شهر عمده شرق اوکراین «بخشی از برنامه بی‌ثبات کردن اوکراین و وارد کردن نیروهای نظامی روس به خاک اوکراین» است.

مخالفان دولت موقت اوکراین در شهرهای شرقی این کشور، خواهان پیوستن به روسیه هستند و می‌گویند که در این بخش از اوکراین باید یک رفراندوم نظیر آن‌چه که در شبه جزیره کریمه برگزار شد، انجام شود.

در همه پرسی جنجالی کریمه، اکثریت رای دهندگان به پیوستن به روسیه رای دادند و به این کشور ملحق شدند، اقدامی که اوکراین و کشورهای غربی آن‌را غیرقانونی می‌دانند.

مطالب مرتبط

کریمه استقلال خود را از اوکراین اعلام کرد

روس‌ها پایگاه دریایی اوکراین در فئودوسیا را نیز تصرف کردند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,