Saturday, 18 July 2015
02 June 2020
دست‌گیری معترضان در شرق اوکراین

«روسیه به اوکراین در مورد وقوع جنگ داخلی هشدار داد»

2014 April 08

خبر / رادیو کوچه

وزیر امور خارجه روسیه، روز سه‌شنبه، هشتم آوریل، به کی‌یف هشدار داد که به کار بردن هرگونه خشونت در مناطق شرقی اوکراین، منجر به بروز جنگ داخلی در این کشور خواهد شد.

در روزهای اخیر طرفداران روسیه در شرق اوکراین، در شهرهای دونتسک، لوهانسک و خارکوف ساختمان‌های دولتی را به تسخیر خود درآورده و پرچم روسیه را بر فراز آنها برافراشتند.

اکنون دولت اوکراین در پی آن است که کنترل بر این نواحی را دوباره به دست بگیرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، روز  سه‌شنبه، هشتم آوریل،که نیروهای پلیس اوکراین هفتاد تن را که در شرق اوکراین دست به اشغال ساختمان‌های دولتی زده‌اند دست‌گیر کرده‌اند.

شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، در این رابطه گزارش داده است که وزیر امور خارجه روسیه گفته است که تنبیه معترضان، ازجمله کسانی  که در اشغال ساختمان‌های دولتی نقش داشتند، امری است که باعث نگرانی روسیه شده است.

آقای «لاوروف» در بیانیه‌ای رسمی که در وب‌سایتش منتشر شده می‌نویسد: «ما خواهان توقف هرگونه عملیات نظامی از سوی اوکراین هستیم که می‌تواند منجر به جنگ داخلی شود.»

وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید که مظنون است کارشناسان آمریکایی از یک موسسه دفاعی خصوصی به نام «گری‌استون» لباس سرباز‌ها را به تن کرده‌اند و همراه با نظامیانی از گروه راست افراطی اوکراین به نیروهای نظامی این کشور پیوسته‌اند و آماده سرکوب نواحی شرقی‌اند.

ukraine

در همین‌ حال «آندرس فوگ راسموسن»، دبیرکل ناتو، نیز روز سه‌شنبه، اعلام کرد که وقایعی که در شرق اوکراین در حال وقوع است بسیار نگران‌کننده است و از دولت روسیه خواست تا نیروهایش را از مرزهای اوکراین دور کند.

«آندرس فوگ راسموسن»، در کنفرانس ناتو در پاریس گفته است که هر گونه پیشروی روسیه در شرق اوکراین موجب افزایش بحران و تنش‌ها به جای کاهش آن است و باید «ده‌ها هزار نیروی نظامی روسیه» از مرزهای اوکراین خارج شوند.

«جان کری»، وزیر امور خارجه ایالات متحده، نیز در تماسی تلفنی با همتای روس خود خواسته است که مسکو دست به هیچ اقدام تحریک‌کننده و جدایی‌طلبانه‌ای در شرق اوکراین نزند، چرا که این حوادث «برای روسیه گران‌تر تمام خواهد شد».

نیروهای هوادار روسیه روز دوشنبه هفتم آوریل ساختمان استانداری شهر دونتسک در شرق اوکراین را به تصرف خود درآودند و با اعلام «استقلال» منطقه دونتسک خواستار برگزاری رفراندوم در مورد جدایی از اوکراین شده بودند.

مخالفان دولت موقت اوکراین در شهرهای شرقی این کشور، خواهان پیوستن به روسیه هستند و می‌گویند که در این بخش از اوکراین باید یک رفراندوم نظیر آن‌چه که در شبه جزیره کریمه برگزار شد، انجام شود.

مطالب مرتبط

دونتسک هم پس از کریمه از اوکراین اعلام جدایی کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,