Saturday, 18 July 2015
25 May 2020
مصطفا تاجزاده

«دولت زمینه مشارکت هرچه بیشتر اهل سنت در مدیریت کشور را فراهم کند»

2014 April 08

گزارش / رادیو کوچه

مصطفا تاجزاده، زندانی سیاسی در یادداشتی کوتاه به طرح نکاتی در خصوص برخی مسایل روز از جمله به آزادی سکینه محمدی، پیوستن آقایان لیلاز و قوچانی به حزب کارگزاران و تلاش علمای اهل سنت برای رهایی مرزبانان ایرانی اشاره کرده است.

در بخشی از این نوشته آمده است: «اقدام علمای اهل سنت برای رهایی مرزبانان ایرانی و بازگشت‌شان به کشور جای تحسین دارد. امیدوارم از یک طرف دولت زمینه مشارکت هرچه بیشتر اهل سنت را در عرصه‌های مدیریت اجرایی فراهم کند و عملن نشان دهد که به آن‌ها به چشم شهروندان درجه یک جمهوری اسلامی نگاه می‌کند و از طرف دیگر اهل سنت، چه روشن‌فکران و دانشگاهیان و چه علما، با ایفای نقش سازنده و مثبت در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی در عمل ثابت کنند که شایسته این اعتماد بوده و هستند تا بازی دو سر برد برای طرفین شکل گیرد.»

متن کامل این یادداشت در پی می‌آید:

سه نکته در آغازین روزهای سال ۹۳

Tajzadeh-46_5

آزادی سکینه محمدی- وقتی که برای سکینه محمدی حکم سنگسار دادند، اعتراض کردیم که چرا حکم جایگزین نمی‌دهید و باعث آبروریزی می‌شوید؟ گفتند این حکم شرع است و در اجرای آن مصمم هستیم. غربی‌ها آن حکم را علم کردند و نهایتن اعلام شد که حکم سنگسار لغو و به اعدام تبدیل شده و اخیرن هم اعلام کردند که حکم اعدام به چند سال زندان تبدیل شده بود که به دلیل حسن رفتار متهم و رضایت شاکیان خانم محمدی آزاد شد!

و به این ترتیب تنها نتیجه این رفتار آن بود که آبروی ایران و اسلام و تشیع را بردند و کسی هم جواب‌گو نیست که اگر سنگسار حکم شرع بود چطور به آزادی رسید؟! و اگر راه درست همین راه منجر به آزادی بود چرا از ابتدا آن را نپیمودند تا به حیثیت کشورمان لطمه نخورد؟!

پیوستن آقایان لیلاز و قوچانی به حزب کارگزاران- از این‌که در خبر‌ها خواندم آقایان لیلاز و قوچانی به حزب کارگزاران پیوستند، خوشحال شدم. من معتقدم تا زمانی که سیاست عملی نهادهای انتصابی حزب ستیزی و مبارزه با نهادهای مدنی و در عوض آن تقویت حزب پادگانی است، یکی از بهترین روش‌ها برای ناکارآمد کردن این راهبرد و حرکت به سمت استقرار دموکراسی، پیوستن نخبگان کشور از قشرهای مختلف به احزاب است که هم پشتوانه خوبی برای فعالان اجتماعی ایجاد می‌کند که با آزادی و فراغ بال بیشتری به ابراز نظرات خود بپردازند و هم جوانان تحصیل کرده و دانشجویان و دانشگاهیان را تشویق به پیوستن به احزاب مدنی و به ویژه اصلاح‌طلب می‌کند و هم اصول‌گرا‌ها را هم مجبور به کار حزبی در رقابت با اصلاح‌طلبان می‌کند و این موجب تقویت نظام حزبی در کشور می‌شود و سیاست ورزی را هم در مجرای صحیح خود قرار می‌دهد و اجازه می‌دهد نهادهای مدنی به کار خود بپردازند. به نظر من دیر یا زود جبهه مشارکت و مجاهدین انقلاب هم فعالیت علنی خود را از سر خواهند گرفت.

tajzadeh

امیدوارم اقدام فوق با اقبال دیگران مواجه شود و نگاه منفی به احزاب که تهدیدی برای دموکراسی است به یک فرصت تبدیل شود.

تشکر از علمای اهل سنت- اقدام علمای اهل سنت برای رهایی مرزبانان ایرانی و بازگشت‌شان به کشور جای تحسین دارد. امیدوارم از یک طرف دولت زمینه مشارکت هرچه بیشتر اهل سنت را در عرصه‌های مدیریت اجرایی فراهم کند و عملن نشان دهد که به آن‌ها به چشم شهروندان درجه یک جمهوری اسلامی نگاه می‌کند و از طرف دیگر اهل سنت، چه روشن‌فکران و دانشگاهیان و چه علما، با ایفای نقش سازنده و مثبت در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی در عمل ثابت کنند که شایسته این اعتماد بوده و هستند تا بازی دو سر برد برای طرفین شکل گیرد و نمونه‌ای برای کشورهای اسلامی شود که متاسفانه گرفتار آتش نزاع‌های درونی شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd5243147 cialis