Saturday, 18 July 2015
06 December 2023
پس از سنای آمریکا

«مجلس نمایندگان آمریکا نیز ورود ابوطالبی به آمریکا را ممنوع کرد»

2014 April 11

خبر / رادیو کوچه

پس از آن‌که سنای آمریکا برای جلوگیری از ورود «حمید ابوطالبی» سفیر جدید ایران در سازمان ملل به خاک آمریکا طرحی را با عنوان افرادی که معلوم شود در فعالیت‌های تروریستی، جاسوسی یا تهدید علیه امنیت ملی آمریکا دست داشته‌اند، از دریافت ویزای آمریکا محروم می‌شوند، به تصویب رساند. مجلس نمایندگان این کشور نیز روز پنج‌شنبه دهم آوریل طرح مخالفت با ورود وی به خاک آمریکا را با یک رای قاطع تصویب کرد.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گزارش داده است، این مصوبه به اتفاق آراء در مجلس نمایندگان به تصویب رسید. این طرح که چهار روز پیش‌تر از سوی سنای آمریکا نیز تصویب شده بود٬ اکنون از سوی کنگره برای تصویب نهایی تحویل دفتر ریاست جمهوری شده است.

براساس این مصوبه، افرادی که در کارهای تروریستی و گروگان‌گیری، جاسوسی یا تهدید امنیت ملی آمریکا دست داشته‌اند ورودشان به آمریکا ممنوع می‌شود.

براساس این گزارش «اد رویس»٬ رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ضمن استقبال از تصویب این طرح گفت: «هیچ‌یک از افرادی که ۵۲ دیپلمات آمریکا را در تهران به گروگان گرفته و ضمن ارعاب آمریکایی‌ها٬ حق حاکمیت دیپلماتیک را زیرپا گذاشته‌اند٬ نباید اجازه ورود به خاک آمریکا را داشته باشند.

abotalebi

رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان هم‌چنین گفته است، این انتخاب از سوی ایران که نشان از انگیزه‌اش برای تحقیر ایالات متحده دارد٬ شگفت‌آور نیست. پیام کنگره به تهران با تصویب این مصوبه به اتفاق آرا٬ ارسال شد: درخواست شما رد شده است.»

«حمید ابوطالبی» متهم به دست داشتن در گروگان‌گیری کارکنان سفارت آمریکا در تهران است که آبان ۱۳۵۸ رخ داد و منجر به قطع روابط سیاسی دو کشور شد. با این‌حال آقای ابوطالبی این اتهام را رد کرده و گفته است که پس از گروگان‌گیری تنها به عنوان مترجم نماینده پاپ در سفارتخانه آمریکا حضور یافته است.

پیش‌تر کاخ سفید اعلام کرده بود که سفیر پیشنهادی ایران برای سازمان ملل متحد «گزینه مناسبی نیست»، اما وزارت خارجه ایران گفته است که «به پی‌گیری‌های خود از مجاری دیپلماتیک ادامه می‌دهد».

«آسوشیتدپرس» در این رابطه نوشته است، تصویب طرح مخالفت با ورود آقای ابوطالبی به خاک آمریکا به فاصله زمانی کوتاه از سوی سنا و مجلس نمایندگان٬ حاکی از اتفاق نظر اعضای هر دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه بر سر این مسئله است.

مطالب مرتبط

سنا ورود سفیر ایران در سازمان ملل به آمریکا را ممنوع اعلام کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,