Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
خبرهای ورزشی

«گزارشی از میزان مبالغ قرارداد پرسپولیسی‌ها»

2014 April 11

خبر / رادیو کوچه

پرسپولیس بازیکنی دارد که به ازای هر دقیقه بازی، معادل حقوق دو سال یک کارگر را دریافت کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

لیست دریافتی بازیکنان و اعضای کادر فنی پرسپولیس، حساسیت هفته آخر لیگ بر‌تر را به حاشیه برده است. انتشار رقم‌های نجومی قراردادهای بازیکنان پرسپولیس و ارقام دریافتی آن‌ها موضوعی است که به راحتی توانسته حساسیت تعیین قهرمان لیگ بر‌تر سیزدهم را کم‌رنگ کند. حالا خیلی از اهالی فوتبال به جای این‌که فکر کنند چه تیمی قهرمان می‌شود، به این فکر می‌کنند که اگر حقوق یک ماه یکی از این فوتبالیست‌ها را می‌گرفتند، چه کارهایی با آن انجام می‌دادند. در حال حاضر حداقل حقوق تعیین شده از سوی وزارت کار شش‌صدو‌هشت‌هزار‌و نهصد تومان است، اما رقم‌های موجود در لیست قراردادهای پرسپولیس، تا بیش از دو هزار برابر این عدد هم می‌رسد.

نکته جدیدی که در مورد این لیست وجود دارد این است که «محمد پنجعلی» در برنامه نود اعلام کرد حتا هزار تومان هم از پرسپولیس نگرفته و در پاسخ حرف عادل که گفت: «یعنی شما خودرو هم نگرفته‌اید؟» گفت: «نه من خودرو هم نگرفتم.» اما روز گذشته از نامه‌ای پرده‌برداری شد که در آن پنجعلی امضا داده که یک هوندا سیویک با شماره شاسی ۹۰۲۰۲۲ معادل ۱۰۳ میلیون تومان گرفته است. طبق این نامه، پنجعلی دریافت این خودرو را قبول کرده اما پرداخت مالیات آن را قبول نکرده و گفته که مالیات خودرو باید توسط باشگاه پرداخت شود.

dai

از طرفی اختلاف ۶۰ میلیون تومانی بین «علی دایی» و وزارت ورزش وجود دارد که دایی می‌گوید ۷۴۴ میلیون تومان گرفته‌ام. او ۳۲۰ میلیون طلب از سال ۹۰، ۳۶۰ میلیون تومان مالیات قرارداد این فصل، ۳۲۰ میلیون تومان نقد، ۱۱۲ میلیون تومان خودرو، ۶۲ میلیون تومان نقد و ۲۵۰ میلیون تومان پول نقد طی مراحل مختلف از باشگاه گرفته. از طرفی دو میلیون تومان هزینه علی‌الحساب قرارداد و ۳۳ میلیون تومان حق عضویت قطعی قرارداد توسط باشگاه پرداخت شده که این رقم‌ها هم به نام دایی نوشته شده است.

دایی ۲۹ میلیون تومان هم توسط سازمان لیگ جریمه شده که این جرایم طی ۵ نامه انجام شده اما دایی در جریان این نامه‌ها قرار نگرفته است. نامه شماره ۳۳۱ به مبلغ دو میلیون تومان، نامه شماره ۴۴۲ به مبلغ ۷ میلیون تومان، نامه شماره ۴۹۵ به مبلغ ۳ میلیون تومان، نامه شماره ۴۹۳ به مبلغ ۱۰ میلیون تومان و نامه شماره ۶۲ به مبلغ ۷ میلیون تومان، جرایم دایی هستند که پول آن‌ها را باشگاه پرسپولیس پرداخته است. اگر این ارقام را هم به رقم‌های دریافتی دایی اضافه کنیم، آن اختلاف ۶۰ میلیون تومانی موجود بین دایی و وزارت ورزش حل می‌شود.

«محسن بنگر» مدافع پرسپولیس هم گفته که هیچ پولی دریافت نکرده است. اما او فقط در یک نامه امضا کرده که ۵۱۵ میلیون تومان با مالیات گرفته است. او ۱۶ آبان هم با خودرو پرادو اجاره‌ای به سفر سه روزه رفته که دو میلیون تومان اجاره خودرو به پایش نوشته شده است. ۳۱ میلیون تومان هم پاداش با مالیات به او داده شده.

khalatbari

 از طرفی ۲۲ میلیون حق عضویت و حق ثبت قرارداد برای او پرداخت شده است. «علی پروین» هم در دوره مدیریتش ۳۴ میلیون تومان نقدی به او پرداخت کرده که جمع این پرداختی‌ها به بالای ۶۰۰ میلیون تومان می‌رسد.

البته بازیکنانی مثل محسن بنگر اگر پول زیادی هم گرفته‌اند، حداقل برای پرسپولیس بازی کرده‌اند و عمل‌کرد خوبی داشته‌اند. دریافتی بازیکنان بر اساس دقایق حضور آن‌ها در زمین مسابقه نشان می‌دهد که بازیکنان کلیدی و فیکس‌های پرسپولیس، به نسبت سایر بازیکنان، به ازای هر دقیقه بازی پول کمتری گرفته‌اند. به عنوان مثال نیلسون که یکی از بازیکنان کلیدی و تاثیرگذار پرسپولیس در این فصل بوده، به ازای هر دقیقه بازی ۱۴۵ هزار تومان گرفته که این رقم نسبت به اکثر بازیکنان کمتر است.

این بررسی نشان می‌دهد که بازیکنان ناکارآمد و نیمکت‌نشین پرسپولیس بیشترین هزینه را روی دست باشگاه گذاشته‌اند و به عبارتی باعث شده‌اند پول پرسپولیس هدر برود. این بررسی‌ها تا پایان مسابقات هفته بیست‌و‌نهم لیگ بر‌تر انجام شده و نشان می‌دهد «امیر عابدزاده» و «رضا محمدی»، دو دروازه‌بان ذخیره پرسپولیس ناکارآمد‌ترین بازیکنان این تیم بوده‌اند که روی هم حتا یک دقیقه هم بازی نکرده‌اند اما نفری بیش از ۹۶ میلیون تومان گرفته‌اند.

nilson

این لیست البته بدون احتساب خودروهایی است که ابتدای فصل به بازیکنان داده شده. از آنجا که اکثر بازیکنان پرسپولیس در مصاحبه‌های متعدد نسبت به مشکل‌دار بودن سند خودروهای دریافت شده از باشگاه پرسپولیس معترض بوده‌اند، می‌تواند با یقین گفت که پرسپولیس رقم بیشتری از چیزی که در لیست دیده می‌شود هزینه کرده و دریافتی‌های بازیکنان هم بیشتر از این بوده است. با این حال یک حساب‌و‌کتاب ساده نشان می‌دهد که دریافتی بازیکنان پرسپولیس بر اساس دقایق حضور در زمین، مبلغ قابل توجهی می‌شود. فرشاد قاسمی یکی از هافبک‌های پرسپولیس به ازای هر دقیقه حضور در زمین، ۱۵ میلیون تومان دریافت کرده که بر اساس حداقل حقوق تعیین شده از سوی دولت، دریافتی هر دقیقه بازی او معادل دو سال حقوق یک کارگر ساده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,