Saturday, 18 July 2015
08 July 2020
مدیرکل سیاسی وزارت خارجه ایران

«موتور هواپیماهای ایران برای تعمیر به اروپا ارسال می‌شوند»

2014 April 11

خبر / رادیو کوچه

«حمید بعیدی‌نژاد» سرپرست تیم مذاکره کننده کار‌شناسی ایران با گروه ۱+۵ از ارسال موتور و قطعات هواپیماهای مسافربری ایران به اروپا برای تعمیرات، در راستای اجرای توافق ژنو خبر داد.

«ایرنا»، خبرگزاری رسمی ایران روز جمعه گزارش داد،«حمید بعیدی‌نژاد» به این خبرگزاری گفته است که «مجوزهای لازم برای امکان تعمیر موتور هواپیما‌ها کاملا فراهم شده» است.

براساس این گزارش آقای «بعیدی‌نژاد» که مدیرکل سیاسی و بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران نیز می‌باشد، افزوده است: «بزودی این موتور‌ها برای تعمیر به مراکز اصلی کارگاه‌های تعمیراتی به اروپا ارسال خواهند شد. در کنار آن برخی از قطعات نیز برای تعمیر ارسال خواهند شد.»

شرکت بوئینگ آمریکا، بزرگترین کارخانه هواپیماسازی جهان، روز جمعه پانزدهم فروردین ماه اعلام کرده بود، موفق شده مجوز فروش قطعات یدکی هواپیما به ایران را از وزارت دارایی آمریکا بگیرد و هم‌زمان با آن جنرال الکتریک، بزرگترین سازنده موتور و قطعه‌ساز هواپیما نیز اعلام کرده بود که اجازه یافته برای تعمیر هواپیماهای ایرانی اقدام کند.

iran_air

در این زمینه خبرگزاری «رویترز» گزارش داده بود، «ریک کندی»، سخن‌گوی جنرال‌الکتریک، گفته است خزانه‌داری آمریکا درخواست تعمیر ۱۸ موتور هواپیماهای فروخته‌شده به ایران تا اواخر دهه میلادی ۱۹۷۰ را پذیرفته است.

هم‌چنین «رویترز» گزارش داه بود، آن‌ها این تعمیرات را در مراکز متعلق به جنرال‌الکتریک یا شرکت آلمانی «ام‌‌تی‌یو آئرو انجینز» که اجازه چنین کاری را دارد، انجام خواهند داد.

بنابه گزارش ایرنا آقای «بعیدی‌نژاد» همچنین گفته است که تا کنون «چهار قسط از هشت قسط دارایی‌های مسدودشده کشورمان آزادشده که با آزادشدن قسط پنجم در هفته آینده، مجموع دارایی‌های آزادشده به دو میلیارد و ۶۵٠ میلیون دلار می‌رسد.»

بر اساس توافق ژنو که در سوم آذر ۱۳۹۲ میان ایران، آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان به امضا رسید، قدرت‌های جهانی موافقت کردند تا چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های مسدودشده ایران در بانک‌های خارجی را در شش قسط شش ماهه به تهران پس بدهند.

مطالب مرتبط

بوئینگ و جنرال الکتریک مجوز فروش قطعه به ایران را دریافت کردند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


 1. حمید
  1

  خمینی ۳۴ سال پیش پرسید: ما رابطه یا امریکا را می خواهیم چکار؟
  امسال مدیرکل سیاسی وزارت خارجه دولت اسلامی پاسخ ایشان را داده است.
  « برای تعمیر موتور هواپیماهای ایران » امریکا هیچ غلطی نمی کند
  انرژی هسته ای حق مسلم ماست٬