شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
وکیل تسخیری پرونده میرزایی

«امیر میرزایی در صورت آزادی چند زندانی ایرانی در آمریکا آزاد می‌شود»

۱۳۹۳ فروردین ۲۳

خبر / رادیو کوچه

«امیر میرزایی حکمتی»، شهروند ایرانی آمریکایی و از اعضای سابق نیروی دریایی آمریکا، که به اتهام جاسوسی برای ایالات متحده در ایران زندانی است، «در دادگاهی مخفی» به طور غیابی به ده سال زندان محکوم شد.

روزنامه «نیویورک‌تایمز» در شماره روز جمعه یازهم آوریل خود نوشته است، حکم آقای «حکمتی» که در ابتدا اعدام اعلام شده بود، در دادگاه تجدیدنظری که به شکل مخفیانه در ماه دسامبر گذشته، تشکیل شده به ده سال حبس تغییر پیدا کرده است.

براساس این گزارش، «محمود علیزاده طباطبایی»، وکیل تسخیری پرونده «امیر میرزایی حکمتی» این مطلب را به «توماس اردبرینک»، خبرنگار نیویورک‌تایمز در ایران اعلام کرده است.

بنابه این گزارش، نه آقای «حکمتی» و نه وکیل مدافعش هیچ‌ یک تاییدیه‌ای رسمی از دادگاه انقلاب مبنی بر حکم ده ساله آقای «حکمتی» و دادگاهی که در ماه دسامبر برگزار شده، دریافت نکرده‌اند.

گفت‌وگوی «محمود علیزاده طباطبایی»، وکیل تسخیری پرونده «امیر میرزایی حکمتی»، با خبرنگار نیویورک‌تایمز در ایران نخستین اظهارنظر رسمی در مورد این پرونده در دو سال گذشته است.

amirhekmati

براساس همین گزارش با این همه، «محمود علیزاده طباطبایی» به نیویورک‌تایمز گفته است که از صحت اطلاعاتی که ارائه داده، اطمینان دارد.

«امیر میرزایی حکمتی»، ۳۰ ساله، دو سال و نیم پیش برای دیدار با اقوام خویش برای نخستین بار به ایران سفر کرد و دو هفته پس از ورود، به اتهام جاسوسی برای آمریکا دستگیر شد. آقای «حکمتی» تابعیت دوگانه ایرانی- آمریکایی دارد و  بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ به عنوان تفنگ‌دار نیروی دریایی آمریکا فعالیت کرده است.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی «صلواتی» در دی‌ماه سال ۹۰، «امیر میرزایی حکمتی» را به دلیل هم‌کاری با دولت متخاصم و عضویت در سازمان جاسوسی آمریکا «سی‌آی‌ای» مفسد فی‌الارض شناخته و  او را به اعدام محکوم کرد. این حکم بعدتر لغو شد.

وکیل تسخیری پرونده «امیر حکمتی» در گفت‌وگوی خود به آزادی موکلش در صورت آزادی چند زندانی ایرانی اشاره می‌کند و می‌گوید که آمریکا برای از بین بردن سوءتفاهمات چند زندانی ایرانی را آزاد کند و ایران نیز در ماه‌های آتی، آقای «حکمتی» را آزاد خواهد کرد. آقای طباطبایی نامی از این زندانیان ایرانی نمی‌برد.

بر اساس آن چه قوه قضاییه ایران می‌گوید، در حال حاضر ۳۸ شهروند ایران در زندان‌های فدرال ایالات متحده زندانی هستند.

مطالب مرتبط

نقض حکم اعدام امیر حکمتی، متهم به جاسوسی در ایران 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,