Saturday, 18 July 2015
12 July 2020
به دلیل پوشش فعالیت‌های جاسوسی آمریکا

«واشینگتن‌پست و گادرین برندگان جایزه پولیترز»

2014 April 15

خبر / رادیو کوچه

دو روزنامه‌ «واشینگتن‌پست» و «گادرین»، به دلیل پوشش خبرهای جاسوسی اطلاعاتی آمریکا، که توسط ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی آن کشور، به بیرون درز داده بود، به‌طور مشترک برنده جایزه پولیترز شدند.

«واشینگتن‌پست» و «گادرین» که روز دوشنبه چهاردهم آوریل برنده یکی از مشهورترین جوایز روزنامه‌نگاری جهان که توسط دانشگاه کلمبیا اهدا می‌شود، شدند، گزارش‌هایی را منتشر کردند که بازتابی جهانی داشت و به بحث‌هایی دامنه‌دار در مورد مسایلی مانند حریم خصوصی شهروندان انجامید.

کمیته پولیترز گفته است که واشنگتن پست با گزارش‌های موثق و روشن‌گر به درک عموم از جایگاه این افشاگری‌ها در چارچوب وسیع‌تر امنیت ملی کمک کرد.

بنابه گفته کمیته پولیترز، گاردین نیز با گزارش‌گری فعال به بحثی درباره رابطه میان دولت و عموم بر سر مسایل مربوط به امنیت و حریم خصوصی دامن زد.

«ادوارد اسنودن»، پیمانکار پیشین سازمان امنیت ملی آمریکا «ان‌اس‌ای»، که اکنون در روسیه پناهنده است، مدارکی را فاش کرده که نشان از شنود گسترده اطلاعات توسط آن سازمان، داخل و خارج از آمریکا دارد.

این مدارک به طور گسترده در روزنامه‌های بریتانیایی «گاردین» و آمریکایی «واشینگتن‌پست» منتشر شدند.

pulitzer_prize

در این رابطه آقای «اسنودن» در بیانیه‌ای که در روزنامه گاردین منتشر شد با بیان این‌که این جایزه موید موضع موجه همه کسانی است که معتقدند عموم باید در حاکمیت نقش داشته باشند، گفته است: ما این را مدیون تلاش‌های خبرنگاران شجاعی هستیم که در برابر ارعاب فوق‌العاده به کار و تلاش خود ادامه دادند.

دو خبرنگار خبرگزاری «رویترز» هم به خاطر پوشش اخبار آزار اقلیت مسلمان برمه جایزه گزارش‌گری بین‌المللی را دریافت کردند.

روزنامه بوستون گلوب هم به خاطر پوشش گسترده انفجارهای ماراتن بوستون در سال ۲۰۱۳، برنده «تازه‌ترین خبرها» شد و دو جایزه در زمینه عکاسی نیز به روزنامه «نیویورک‌تایمز» تعلق گرفت.

در بخش رمان نویسی هم دانا تارت خالق گلدفینچ برنده جایزه پولیتزر شد و دان فگین به خاطر رود تام: داستان علم و رستگاری برنده جایزه پولتیزر در بخش آثار غیرداستانی شد.

جوایز پولیتزر از سال ۱۹۱۷ هر سال در رشته‌های ادبیات، روزنامه‌نگاری، روزنامه‌نگاری آن‌لاین، و موسیقی به برگزیدگان این عرصه ها اهدا می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,