Saturday, 18 July 2015
27 September 2023
در جمع مردم زاهدان

«روحانی می‌گوید در ایران شهروند درجه دو نداریم»

2014 April 15

خبر / رادیو کوچه

«حسن روحانی»، رییس جمهوری اسلامی ایران، روز سه‌شنبه بیست و ششم فروردین ماه در سفر به استان سیستان و بلوچستان گفت که در ایران هیچ تفاوتی بین پیروان مذاهب، اقوام و جنسیت وجود ندارد.

روحانی در سومین سفر استانی خود در زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان که یکی از محروم‌ترین استان‌های ایران به شمار می‌آید، گفت: محرومیت و نا‌امنی چهره واقعی این استان نیست و وعده برنامه‌های توسعه علمی و فناوری برای این استان را داد.

بیش‌تر جمعیت استان سیستان و بلوچستان را پیروان اهل سنت تشکیل می‌دهند. و این استان در ماه‌های اخیر شاهد تنش‌هایی میان جمعیت سنی با مقامات دولت مرکزی ایران بوده است. در آخرین این تنش‌ها پنج مرزبان ایرانی که توسط یک گروه مسلح سنی به گروگان گرفته شده بودند که هفته گذشته چهار نفر از آن‌ها با میانجی‌گری ریش سفیدان این استان آزاد شدند.

rohani

آقای «روحانی» در سخنرانی خود در زاهدان، هرگونه تبعیض علیه اقلیت سنی در ایران را رد کرد و گفت بر اساس قانون اساسی ایران ما در این کشور شهروند درجه دو نداریم و در این کشور شایسته‌سالاری حاکم است.

این اظهارات «حسن روحانی» در حالی بیان می‌شود که در اصل دوازدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مذهب رسمی کشور، مذهب شیعه اثنی‌عشری اعلام شده و در اصل ۱۱۵ نیز مناصب عالی نظام یعنی رهبری و ریاست‌جمهوری به شیعیان اختصاص داده شده و سنیان و پیروان دیگر مذاهب از احراز این مقام‌ها محرومند.

او در پاسخ به انتقادها در مورد عدم انتصاب مدیران ارشد دولتی از اقلیت سنی کشور گفت: من خوشحالم که در این استان هم معاون استاندار شیعه و هم از اهل سنت داریم. من خوشحالم که هم فرماندار شیعه و هم فرماندار اهل سنت و هم فرماندار مرد و هم فرماندار زن داریم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,