Saturday, 18 July 2015
27 October 2020
یارانه‌بگیران یا باج‌بگیران

«تحقیر ملت برای انصراف از یارانه ناچیز»

2014 April 16

شهروز فرهمند / رادیو کوچه

در یکی از سریال­های ایرانی که نگاه می­کنم زیرنویس می­کرد درباره یارانه و یارانه‌بگیران! به چندتا نکته برخوردم که چه‌طور «جمهوری اسلامی/انتخابی ایران» بازی‌های روان‌شناسانه با ملت می­کند و چه‌طور با استفاده از تکنیک‌های دست‌کاری‌های روانی، آن‌ها را به سمت انصراف از یارانه ناچیز سوق می­دهد.

yaraneh2

– کلمه «یارانه بگیران» را هم آهنگ با «باج بگیران» و «زور گیران» ساخته‌اند تا در ناخودآگاه چنین آهنگی حس ناخوشایندی ایجاد کند و فرد از درون رغبت زیادی برای رفتن زیر بیرق این واژه و آهنگ ناموزونش نشان ندهد.

همه این‌ها دست‌کاری ضمیر ناخودآگاه مردم برای انصراف از پولی است که دولت از پرداخت آن عاجز شده ولی نمی‌تواند به طور رسمی بگوید که «اشتباه کردیم»!

یعنی نیرویی نامحسوس با این امر، از ناخودآگاه شخص حس تقابل داشته باشد و احساس کند که در حال انجام کاری به زور و ضرب است.

–  در زیرنویس اعلام می­کنند: یارانه بگیر دو شرط دارد: اول این‌که «نیازمند» باشد و دوم اینکه «متقاضی» باشد.

همیشه از کلمه «نیازمند» در اخبار رسمی و مباحث اجتماعی برای افراد فقیر، بی‌خانمان و کسانی که به نان شب محتاجند استفاده شده است. هر چند که درصد بسیار زیادی از مردم ایران به خصوص در کلان‌شهرها زیر خط فقر زندگی می­کنند اما حتا یک فرد فقیر هم دوست ندارند در عموم به این نام خطاب شوند. یادمان باشد که برخی انسان‌ها هنوز «عزت نفس» دارند… هنوز بعضی‌های‌شان «غرور»… هنوز تعدادی از این نیازمندان! «حیثیت و آبرو» دارند. ولی هدف این جمله‌ها و شعارهایی که با دقت بسیار زیاد طراحی شده چیست؟

499520_898

هدف قرار دادن ضمیر ناخودآگاه و تحقیر مردم در صورت گرفتن یارانه. یعنی در وهله اول باید خود را «نیازمند» اعلام کنی و به همگان هم نشان بدهی که فقیری.. در صفوف طولانی عمر خود را بگذرانی.. با هر کس و ناکسی درگیر شوی تا به میزان قطره‌ای از دریای مشکلاتت بکاهی. این جا همان‌جایی است که «عزت نفس» و «حفظ آبرو» جلوی خیلی ها را خواهد گرفت!

در وهله دوم، باز هم با تاکید بر این فقر، باید به طور رسمی اعلام کنی که خواهان این کمک ناچیز از سهم خودت از درآمدهای میلیاردی و غیرقابل شمارش دولت از پول نفت و گاز و… هستی.

yaraneh1

همه این‌ها و تمامی تاکیدات موکدی که با بازی بر روی این گونه کلمات و جملات انجام می­شود، دست‌کاری ضمیر ناخودآگاه مردم برای انصراف از پولی است که دولت از پرداخت آن عاجز شده ولی نمی‌تواند به طور رسمی بگوید که «اشتباه کردیم»!

از طرف دیگر، وای به حال آن‌که خود را «نیازمند» معرفی کند. در این صورت، خرید خانه، خودرو، سفرهای خارجی و داخلی و هر گونه «ول‌خرجی» دیگر از نظر دولت پنهان نخواهد ماند! و حالا آن‌ها مترصدند تا شما را در حین ارتکاب یکی از این «جرایم» و سر بزنگاه «خِفْت!» کنند و قس علی هذا!

یاد آن تک بیت زیبا افتادم که گفت:

بر سر خوان تو تنها کفر نعمت می‌کنیم      سفره‌ات را جمع کن ای عشق، مهمانی بس است!

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,