Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
بیانیه کنش‌گران ملی-مذهبی خارج از کشور

«راست افراطی از تقویت جامعه مدنی و تداوم جنبش سبز نگران است»

2014 April 20

گزارش / رادیو کوچه

 

کنش‌گران ملی مذهبی خارج از کشور با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حمله نیروهای امنیتی و ماموران سازمان زندان ها به زندانیان سیاسی بند ۳۵۰زندان اوین  این اقدام را پاسخی به تحرک اخیر جامعه مدنی ایران در مطالبه آزادی رهبران جنبش سبز ، موفقیت دولت  و جامعه مدنی در عبور از بحران گروگان گیری دانسته اند و ضمن اینکه قوه قضائیه و سازمان زندان ها را مسئول اصلی این وقایع تلخ دانسته اند از وزارت اطلاعات و دادگستری دولت روحانی نیز خواسته اند در برابر این اقدامات به افکار عمومی توضیح دهند.

کنش‌گران ملی-مذهبی خارج از کشور همچنین در مورد اقدامات راست افراطی علیه تحرک جامعه مدنی و  دولت روحانی هشدار داده اند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

به‌نام خدا

حمله شدید نیروهای امنیتی و ماموران سازمان زندان‌ها به بند ۳۵۰اوین٬ سبب جراحت و تالم شدید گروهی از زندانیان سیاسی شده ‌است. انتشار نام زندانیان مجروح و مضروب و کسانی که به سلول‌های انفرادی روانه شده‌اند این فرضیه را تقویت می‌کند که این اقدام خشونت‌بار و غیرقانونی، با برنامه‌ای از پیش تدوین شده رخ داده است؛ اقدامی برای انتقام‌گیری از همراهان آزاده‌ی جنبش سبز و نشان دادن قدرت غیرمشروع افراطی‌ها به افکار عمومی داخل و خارج و ایجاد بحران در روابط جنبش سبز و فعالان سیاسی کشور با دولت روحانی.

آزادگانی مانند آقایان عبدالفتاح سلطانی٬ علیرضا رجایی٬ عماد بهاور٬ و محمد امین هادوی، از فعالان شناخته شده و خوشنام سیاسی و اجتماعی هستند که در راه تقویت منافع ملی و پیگیری مطالبات دموکراتیک مردم ازخودگذشتگی زیادی نشان داده‌اند و اکنون نیز خواستی جز تحقق حقوق اساسی خود و دیگر ایرانیان ندارند. سرکوب و اعمال خشونت علیه آنان، چه دلیلی دارد؟ به باور ما، حادثه‌ی ناگوار اخیر در خشم و برآشفتگی راست افراطی از تقویت و تحرک جامعه مدنی ایران، ریشه دارد.

zendani

پتانسیل جامعه مدنی ایران در جریان آزادی مرزبانان٬ و نیز اعتراض به تداوم جو سرکوب و ادامه حبس رهبران و فعالان جنبش سبز در دانشگاه امیر کبیر تهران و فردوسی مشهد، بار دیگر خودنمایی کرد. رخدادهایی که توان جامعه مدنی و بضاعت نیروی اجتماعی حامی تغییر در ایران امروز را مجددن آشکار نمود.

اقتدارطلبان سرکوبگر با گذشت نزدیک ۵سال پس از شکل گیری جنبش سبز، هنوز نتوانسته‌اند این تحول‌خواهی و جنبش اجتماعی زنده را از بین ببرند. فعالیت عقلانی و مسالمت‌آمیز و پیوسته‌ی جنبش سبز و استفاده از هر امکانی برای اعتراض به ادامه حبس غیرقانونی و غیرعادلانه رهبران و فعالان خود٬ نشانه‌ای از حضور و تداوم این جنبش اجتماعی است.

از سوی دیگر همراهی و همسویی کنش‌گران مدنی٬ فعالان سیاسی٬ زندانیان جنبش سبز و زندانیان اهل سنت، و همین‌طور روحانیان و رهبران برجسته اهل سنت کشور با هم‌کاری استانداری استان سیستان و بلوچستان به نمایندگی از دولت اعتدال‌گرا، کشور را از گردنه گروگان‌گیری مرزبانان مظلوم ایران به سلامت عبور داد. آزادی سربازان وظیفه، موفقیت مهم و پیروزی بزرگی برای جامعه مدنی و نیروهای مردمی شیعه و سنی ایران است. قابل پیش‌بینی است کسانی که همواره با سرکوب و خشونت و کشتار برنامه های خود را پیش می‌برند، از این وضع ناخشنود باشند.

گروه‌های تروریستی و راست‌ افراطی درون نظام هر دو از این موفقیت عصبانی‌اند و از تکرار آن احساس خطر می‌کنند. طرح اتهامات ناروا علیه مولوی عبدالحمید٬ لغو سخنرانی ایشان در مراسم استقبال از روحانی در سفر به سیستان و بلوچستان٬ اعلام علنی نارضایتی برخی فرماندهان ارشد سپاه از برنامه‌ها و سیاست‌های اقتصادی دولت٬ مخالفت‌های معنادار و غیرملی با روند رو به پیشرفت مذاکرات هسته‌ای٬ جنجال و اعتراض در برابر وصیت ریچارد فرای  ایران‌شناس بزرگ آمریکائی برای دفن در اصفهان، و درنهایت حمله وحشیانه‌ی اخیر به زندانیان سیاسی محبوس در بند ۳۵۰اوین٬ واکنشهای عصبی و شتابزده نیروهای افراطی در برابر تقویت جامعه مدنی است.

کنشگران ملی ـ مذهبی خارج از کشور ضمن محکومیت شدید حمله‌ به آزادگان محبوس در اوین، خواستار مجازات عاملان و آمران این اقدام غیرقابل دفاع است. بدون تردید قوه قضاییه و سازمان زندانها مسوول اصلی در ماجرای تلخ اخیر هستند و باید پاسخگو باشند. همچنین وزارت‌خانه‌های دادگستری و اطلاعات نیز باید در مورد خشونت تاسف‌بار اخیر به افکار عمومی توضیح دهند.

پیگیری مجازات عاملان و آمران حادثه‌ی ناگوار اخیر و برکناری مدیران خاطی باید در دستور کار فعالان سیاسی٬ کنشگران مدنی و فعالان رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی باشد. گو اینکه هم دولت و هم نیروهای جامعه مدنی باید مراقب برنامه‌های راست افراطی برای تضعیف پایگاه اجتماعی دولت اعتدال باشند.

کنشگران ملی ـ مذهبی خارج از کشور

شنبه ۳۰فروردین ۱۳۹۳

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,