Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
در دیدار با جیانگ جیانهوا

«دیدار مقامات اقلیم کردستان و چین در رابطه با استقلال این منطقه»

2014 April 21

خبر / رادیو کوچه

 

یکی از اعضای دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان عراق در دیدار با مسوولان حزب کمونیست چین با بیان این‌که نظام فدرالی مشکلات عراق را حل نمی‌کند، خواهان حمایت دولت چین از تشکیل نظام کنفدرال میان عراق و منطقه کردستان این کشور شد.

خبرگزاری «ایسنا»، به نقل از پایگاه خبری «پانوراما»، روز دوشنبه بیست و یکم آوریل گزارش داده است، «کمال کرکوکی»، عضو دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان عراق در دیدار با جیانگ جیانهوا، معاون مدیر کل بخش غرب آسیا و شمال آفریقا در دفتر روابط کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، گفته است: «مردم کردستان در معرض ستم و کشتار دسته جمعی قرار گرفته‌اند و اگر وضع به همین صورت ادامه یابد، کشتار دیگری علیه ما رخ خواهد داد.»

وی افزوده است: «نظام فدرالی کنونی در عراق راه حل مناسبی نیست و مشکلات کشور را حل نخواهد کرد.»

بنابه این گزارش آقای «کرکوکی» از دوستان منطقه کردستان عراق خواسته است تا از حق مردم این منطقه در تعیین سرنوشت خود و داشتن کشوری مستقل دفاع کنند.

kamalkarkoki

وی با بیان این‌که منطقه کردستان همواره برای تحقق منافع و حقوق مردم خود تلاش می‌کند، گفته است: درهای منطقه کردستان به روی سرمایه‌گذاری دیگر کشورها باز است.

از آن‌جا که تشکیل نظام کنفدرالی مستلزم استقلال کامل کشورهای عضو این نظام است، درخواست حزب دموکرات کردستان از چین در واقع درخواست کمک از پکن برای حمایت از استقلال منطقه کردستان عراق به عنوان یک کشور مستقل است.

در همین حال «جیانهوا» نیز از افتتاح کنسولگری چین در منطقه کردستان ظرف روزهای آتی خبر داد و بر تحکیم روابط میان حزب دموکرات این منطقه و حزب کمونیست چین تاکید کرد.

«جیانهوا» همچنین آمادگی کشورش را برای کمک به منطقه کردستان در عرصه آموزش نیروی انسانی در تمامی بخش‌ها و ترغیب شرکت‌های چینی برای مشارکت در بازسازی کردستان عراق اعلام کرد.

وی گفته است: «منطقه کردستان ظرف دوره کوتاهی توانسته در عرصه‌های امنیت و ثبات پیشرفت زیادی به دست آورد و برای همین شرکت‌های نفتی چین تمایل دارند تا به سرمایه‌گذاری در منطقه کردستان عراق بپردازند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,