Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
استاتوس

«استاتوس خود را در خصوص گرانی حامل‌های انرژی برای کوچه بنویسید»

2014 April 23

 

مسیب سروندی و الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

هم‌راه شما خواهیم بود با برنامه شماره اول استاتوس، امیدواریم که از این برنامه لذت کافی را ببرید. تنها موردی که باید در همین ابتدا به آن اشاره داشت، مسابقه استاتوس کوچه در برنامه است که از شما می‌خواهیم در قسمت کامنت‌های فیس‌بوک همین خبر و یا در وب‌سایت رادیو کوچه استاتوسی را در این خصوص برای ما بنویسید.

کامنتی که بیشترین لایک را داشته باشد، برنده هفته آینده ما خواهد بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«خبر تنوری»

«رییس جمهور ایران» در خصوص طرح گرانی حامل‌های انرژی گفت: قدم دوم در مسیر اجرای مرحله دوم قانون هدف‌مندی یارانه‌ها که اعلان قیمت حامل‌های انرژی است طی هفته ‌جاری انجام خواهد شد.

وی افزود: دولت می‌توانست قیمت‌های بالایی برای حامل‌های انرژی تعیین کند و درآمد بیشتری به نفع تولید و ارایه خدمات به مردم کسب نماید اما به‌خاطر شرایط تورمی کشور این قیمت‌ها با شیب ملایمی افزایش خواهد یافت که اثر آن بر تورم بسیار کم خواهد بود.

benzin

رییس‌جمهور تاکید کرد: مردم باید مراقب باشند تا در گوشه‌و‌کنار عده‌ای از این افزایش قیمت‌ها سوء استفاده نکرده و با تبلیغات غیردقیق موجب ترس مردم نشوند چرا که آثاری بر روی قیمت‌ها نخواهد داشت.

روحانی افزود: البته افزایش قیمت حامل‌های انرژی تورم بسیار محدودی را در پی خواهد داشت اما به آن میزان نیست که بخواهد موجب نگرانی مردم شده و مشکلی را ایجاد کند؛ دولت به‌طور هم‌زمان در کنار آن اقداماتی را برای مهار آثار تورمی انجام خواهد داد.

رییس‌جمهور با بیان این‌که این اقدام در کل به نفع، خیر و صلاح ملت ایران خواهد بود، گفت: دولت در این زمینه به عنوان خادم مردم اقداماتی که قانون تکلیف کرده انجام خواهد داد.

 

«سوتی هفته»

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال تهیه طرحی برای اسلامی کردن شنود در کشور هستند و می‌خواهند ‌با اجرای این کار، شنود را در کشور‌ اسلامی کنند. «سعید حیدری‌طیب»، نماینده کرمانشاه طراح اصلی این طرح، اعلام کرده ‌که طرح «شنود اسلامی» به امضای ۸۲ نماینده مجلس رسیده است.

شورای اسلامی در حال تهیه طرحی برای اسلامی کردن شنود در کشور هستند و می‌خواهند ‌با اجرای این کار، شنود را در کشور‌ اسلامی کنند. برخی از نمایندگان مجلس بر این باور هستند که هم‌اکنون شنود ‌در کشور تابع قانون مشخصی نیست و برای همین باید نظارت کاملی در این زمینه شود.

shenod

حیدری‌طیب افزوده است: می‌خواهیم به غرب و کشورهای دیگر بفهمانیم ‌ما در دموکراسی اسلامی همه‌ چیز را اسلامی برگزار می‌کنیم، حتا ماجرای شنود را. به همین دلیل، نباید شنود در کشور بی‌‌در‌و‌پیکر باشد و باید سیستم نظارتی دقیقی بر آن صورت گیرد.‌»

آن‌گونه که این نماینده مجلس می‌گوید، با تصویب طرح «شنود اسلامی»، یک قاضی، یک نماینده مجلس و دو کار‌شناس از شورای تامین استان تهران در «تیم شنود» حضور خواهند داشت؛ اما نظر و رای نهایی بر عهده «قاضی شنود» است.

«نوبلی‌ها»

«سولی پرودوم»، اولین نویسنده‌ای که نوبل ادبیات گرفت

«رنه فرانسوا آرمان (سولی) پرودوم» متولد ۱۶ مارس ۱۸۳۹ در پاریس، هم‌چون بسیاری از نویسندگان موفق ابتدا هیچ برنامه‌ای برای ورود به دنیای ادبیات نداشت. او تنها دو ساله بود که پدرش را از دست داد و به هم‌راه مادر و خواهرش در پاریس و یکی از شهرهای حومه زندگی کرد. نام «سولی» در کودکی به عنوان نامی مستعار بر او نهاده شد که بعدها به تخلص شاعری وی تبدیل شد.

«پرودوم» تحصیلات ابتدایی خود را با این هدف آغاز کرد که روزی مهندس شود. اما مشکلات بینایی مانع ادامه تحصیلش شد و به ناچار به عنوان منشی در یک شرکت شروع به کار کرد. نخستین اشعار وی در یک گروه شعر دانشجویی که با استقبال فراوان هم‌راه شد، وی را به ورود به صحنه ادبیات ترغیب کرد.

«پرودوم» در سال ۱۸۶۵ اولین کتاب شعرش را با نام «اشعار و قطعات» منتشر کرد. مشهورترین شعرهای او «گلدان شکسته» و «تنهایی‌ها» نیز در همین کتاب قرار دارند. این اشعار اغلب محتوای احساسی داشت که بیانگر آشفتگی‌ها و ناکامی‌های عشقی این شاعر بود.

solibadrom

اما او کمی بعد سرودن اشعاری با مضامین شخصی را کنار گذاشت و به سرودن شعرهایی روی آورد که در آنها به بیان مفاهیم فلسفی می‌پرداخت. کمی بعد پرودوم سبک خاص فلسفی و علمی‌اش را در نوشته‌ها و اشعارش به نمایش گذاشت. دو کتاب «دیوان عدالت» و «خوشبختی» دربردارنده اشعاری درباره عشق و دانایی هستند که از مشهورترین مجموعه اشعار وی محسوب می‌شوند. عقاید و نظریات اقتصادی او در این اشعار گاه آن‌قدر به چشم می‌آیند که برخی شعرهای او را نه آثاری ادبی، که به نوعی قطعاتی فلسفی می‌دانند.

شناخت ادبی خاصی که در ترکیب اشعار پرودوم بود که نشان از آرمان‌گرایی و کمال ادبی شاعر داشت و ترکیب ویژگی‌های غیرمعمول از عقل و قلب همگی موجب شد در سال ۱۹۰۱ نخستین نویسنده‌ای باشد که جایزه نوبل در دنیای ادبیات را به نام خود ثبت کرد. وی پس از کسب این موفقیت پولی را که به عنوان هدیه دریافت کرد، به راه‌اندازی یک جایزه ادبی از سوی مجمع ادبیات‌دانان فرانسه اختصاص داد. علاوه‌بر این، پرودوم در سال ۱۹۰۲ جایزه شعر دیگری را نیز برای شاعران فرانسوی ابداع کرد.

 

«یادی از تاریخ»

اوضاع ایران در زمان ناصرالدین شاه

«ناصرالدین شاه» نخستین پادشاه ایران بعد از اسلام بود که به اروپا مسافرت کرد. اگرچه وی سیستم پستی نوین، حمل و نقل قطار، و انتشار روزنامه را با خود به ایران آورد ولی ایران در روزگار این پادشاه باز هم رو به ناتوانی رفت و پیمان‌های آخال و پاریس که در برابر آنها بخش‌های دیگری از ایران جدا شد و نفوذشان تشدید شد در زمان این پادشاه بسته‌ گردید. هم‌چنین دولت او به استثنای زمان زمام‌داری امیرکبیر و چند شخصیت دلسوز و کاردان دیگر به وضع کشور و مشکلات اقتصادی و اجتماعی ایران توجهی نداشت.

naseradinshah

ناصرالدین شاه در طول حیات خود ۸۵زن صیغه و عقدی، و ۴۲فرزند داشت که از آن میان ۱۸نفر در کودکی در گذشتند. یکی از دغدغه‌های بزرگ دولت و دربار این بوده که شایع شده‌ بود زن‌های شاه می‌خواستند به او جگر خرس بدهند تا اخته شود و این سوژه گفت‌وگوی زمام‌داران وقت بوده است. ازدواج‌ها گاه سیاسی و گاه به عنوان قبول زنی به عنوان هدیه انجام می‌شدند و گاه در هنگام کشورگشایی. زن‌های عقدی به ترتیب گلین خانم دختر شاهزاده احمد‌میرزا، خجسته خانم تاج‌الدوله دختر شاهزاده سیف‌اله میرزا، ستاره خانم تبریزی، شکوه‌السلطنه مادر مظفرالدین شاه و نوه فتحعلی شاه و جیران خانم فروغ السلطنه بودند.

در سال ۱۳۰۸ (قمری) گروهی از جوانان دانش‌آموخته به وسیله «کنت دو مونت فرت» اتریشی رییس نظمیه آن زمان و نیز کامران میرزا پسر شاه و نایب‌السلطنه از ناصرالدین شاه خواستار اجازه گشایش دانشگاه برای خود شدند و طرح قانون آن را نیز در ۴۷ماده به شاه تسلیم داشتند. ناصرالدین شاه در حاشیه نامه به کامران میرزا چنین پاسخ داد: جوانان معقول بسیار بسیار غلط کرده‌اند که ایجاد دانشگاه می‌خواهند بکنند؛ اگر هم‌چو کاری بکنند پدرشان را آتش خواهم زد؛ حتا نویسنده این کاغذ در اداره پلیس باید مشخص شده و تنبیه سخت بشود که بعد از این فضولی‌ها نکند.!!

ناصرالدین شاه در آستانه مراسم پنجاهمین سال تاج‌گذاری در سال ۱۲۷۵هجری خورشیدی به دست «میرزا رضای کرمانی» یکی از پیروان سید‌جمال‌الدین اسدآبادی در حرم شاه عبدالعظیم در شهر ری ترور شد. گفته شده‌ است که آخرین کلمات شاه این‌ها بوده‌اند: من بر شما جور دیگری حکومت خواهم کرد اگر زنده بمانم!

zanhaynasradin

«استاتوس»

در هفته گذشته برای شما ما استاتوسی را انتخاب کردیم و نوشتیم و میان استاتوس‌های ارسالی این استاتوس را انتخاب کردیم.

خرافات در ایران مثل دین هست یعنی همون کاری که با مردم در خصوص دین کردند، برپایه اون خرافات هم آوردند. (از سعید)

اما در این هفته از شما می‌خواهیم تا استاتوس‌های خود را در رابطه با گرانی حامل‌های انرژی و مشکلات احتمالی که برای مردم پیش خواهد آمد برای ما بنویسید.

شما می‌توانید در پایین همین متن و یا در بخش کامنت‌های فیس‌بوک کوچه که همین خبر را انتشار داده است، استاتوس‌های تحت تفکر خود را بنویسید تا هر استاتوسی که لایک بیشتری داشت را به عنوان برترین استاتوس در هفته آینده معرفی کنیم.

 

لطفن استاتوس‌های خود را در همین صفحه به صورت کامنت ارسال کنید.

برنامه قبلی از این مجموعه

اولین برنامه طنز اجتماعی استاتوس بر پایه تریاک

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,