Saturday, 18 July 2015
30 March 2020
کامبیز شکوهی آذر کیست

«وقتی می‌شود صدها خانه در رهن بانک را به مردم فروخت»

2014 April 25

گزارش ویژه / رادیو کوچه

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تذکار:

مجموعه اطلاعات و مستندات این گزارش به همراه سایر مستنداتی که در اختیار رادیو کوچه از سوی تعدادی از افراد مطلع قرار گرفته حاکی از آن است که تاکنون هیچ برخورد قانونی با فردی که در این گزارش نام‌برده شده انجام نشده است. از سویی گفته می‌شود به دلیل‌های زیادی موضوع پرونده تخلفات وی در یک سکوت خبری قرار دارد. رادیو کوچه ضمن انتشار اظهارات و اطلاعات مربوط به فرد نام‌برده و مستندات، در صورتی که شخص یا اشخاص نامبرده در این گزارش نسبت به اطلاعات مطرح شده نظر یا اعتراضی دارند می‌توانند با رادیو کوچه در تماس باشند تا پاسخ و یا نظر به طور عینی منعکس شود. لازم به اشاره است برخی از مستندات به دلیل رعایت امنیت منبع‌ها منتشر نشده، اما در نزد رادیو کوچه محفوظ است. برای هر گونه نظر و پاسخ با ما در تماس باشید: contact@koochehmail.com

مردی که خانه در رهن بانک را به مردم می فروشد

RK_List_1

موضوع مسکن یکی از دغدغه‌های اصلی شهروندان ایرانی است. مسکنی که هر روز دست‌یافتن به آن برای طبقه متوسط جامعه سخت‌تر می‌شود و از سویی منبع مناسبی برای کسانی که در طول سال‌های بعد از انقلاب اسلامی با خرید و فروش و دلالی نرخ‌ آن را نه یک و یا دو برابر بلکه چند صد برابر کرده‌اند. نرخ رشدی که مشابه آن شاید در کمتر کشور با ثباتی در جهان بشود یافت.

کافی است بدانید در کشوری مانند آمریکا نرخ رشد مسکن در طول ده سال گذشته زیر پنج درصد بوده است و یا در برخی از کشورهای اروپایی در حد صفر بوده است. اما در کشور ایران به یمن وجود شبکه گسترده دلالی این نرخ هم‌واره با جهش‌های بسیار ناگهانی و حجم تا چند صدبرابر نیز رشد داشته است. به هر روی در این زمینه با توجه به افزاش نرخ اجاره خانه و معضلی به نام «مسکن»در ایران آن‌ها که فرصت‌ها را در بالا رفتن از شانه‌های مردم یافته‌اند از هیچ روش ممکن و در بعضی موارد «غیر ممکن» در بازار مسکن برای کسب سود کوتاهی نکرده‌اند.

RK_List_2

در این گزارش اشاره به فردی می‌شود که با ایجاد یک شبکه گسترده زد و بند بانکی میلیارد‌ها تومان از بانک‌ها وام گرفته است و با خرید آپارتمان و ثبت شرکت‌های مختلف در حالی که یک فرد برای گرفتن وام ازدواج چند میلیون تومانی باید ماه‌ها در انتظار باشد، میلیاردها تومان وام بدون بازگشت گرفته است. او پس از خرید املاک و اجاره آن به مردم اینک سال‌ها است که کسب در‌آمد می‌کند و حتا آپارتمان‌های در رهن بانک را به شخص‌های حقیقی می‌فروشد در حالی‌که دست کسی به او نمی‌رسد.

بسیاری از شاکیان وی معتقدند او با ارتباط و زد و بند در عمل از دست‌رس شاکیان خارج است. این گزارش به عمل‌کرد غیر متعارف اقتصادی فردی به نام «کامبیز شکوهی آذر» می‌پردازد. کسی که تعدادی از رسانه‌های داخل کشور با رعایت جانب احتیاط و حاشیه ام از او حروف «ک-ش» یا «مرد وام مسکن ایران» یاد می‌کنند.

کامبیز شکوهی آذر کیست؟

آقای شکوهی آذر، متولد ۲۸ شهریورماه ۱۳۴۷،تهران، کسی که بین سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۸ بیش از ۱۰  میلیارد تومان وام بانکی از بانک‌های مختلف دولتی و خصوصی دریافت کرده و اکنون بدهی او بابت اصل، سود و جرایم آن، بیش از ۶۰ میلیارد تومان است در حالی‌که هنوز به طور مشخص کسی نه‌می‌تواند اموال اورا توقیف کند و یا او را دست‌گیر کند. در واقع وی با استفاده از گروه وکلای خود و هم چنین بنابر نقل برخی از شاهد‌ها، ارتباط مالی و تطمیع مسوولان در بانک‌هایی نظیر «کشاورزی»، «اقتصاد نوین»و «پارسیان» تاکنون توانسته است به فعالیت‌های خود ادامه داده و اقساط بانک‌ها را نیز بازپرداخت نکند.

RK_BANK-EGHTESAD

بنابر استناداتی که در اختیار رادیو کوچه قرار دارد دست‌کم او ۲۷  آپارتمان را در همین شرایط در حالی که در رهن بانک است به شهروندان فروخته است. در شرایطی که این املاک از نظر قانونی متعلق به بانک‌هایی است که آن‌ها را ترهین کرده‌اند. با توجه به اظهارات، بانک‌های فوق در جریان این فروش نیز قرار دارند اما سوال این است که چرا این بانک‌ها در حالی که برای کمتر از این میزان بدهی ملک در رهن را به حراج گذاشته یا تصرف می‌کنند در برابر آقای شکوهی آذر فقط سکوت پیشه کرده‌اند. یک منبع در این خصوص اشاره کرد که اینک او از بابت اجاره بها بخشی از آپارتمان‌هایی که متعلق به بانک است بالغ بر ۸۰  میلیون تومان در ماه اجاره بها دریافت می‌کند و هیچ‌کدام از اقساط معوقه بانک‌ها را نمی‌پردازد.

وامهای بی برگشت از کی آغاز شد؟

ماجرای وام‌ها به سال۱۳۷۸ برمی‌گردد،زمانی که  آقای شکوهی آذر با افتتاح دفترش در تهران به نشانی خیابان فاطمی، خیابان چهلستون، ساختمان چهلستون، طبقه ۶، واحد ۶۰۶، فعالیت تجاری خود را با خرید و فروش سیم‌کارت آغاز کرد. او در مدتی کوتاه چند ملک خریداری کرد و بعد تصمیم گرفت تا با دریافت وام از بانک، به تجارت بپردازد. او با تاسیس شرکت‌های متعدد و روابطی که ایجاد کرده بود، در آن دوره از بانک‌های کشاورزی شعبه مرکزی، شعبه شهرآرا (جلال‌آل‌احمد) و شعبه میدان فاطمی درخواست وام کرد. با یک بررسی ساده روشن می‌شود که قیمت کارشناسی که بر روی امکلاک وثیقه وام او گذاشته می‌شود بسیار بالاتر از رقم واقعی ارزش روز آن ملک‌ها بوده است. به این ترتیب او بسیاری بیش از آن چه که در رهن بانک می‌گذارد پول دریافت می‌کند. او پس از دریافت این رقم‌ها هیچ مبلغی را به عنوان سود و اصل وام به بانک کشاورزی پرداخت نمی‌کند.

RK_TurkishAir

این موضوع موجب اقدام‌هایی از سوی بانک کشاورزی می‌شود اما به هر دلیل این اقدامات نمی‌تواند منتهی به دریافت پول از وی شود. اما زمانی بعد درست در زمانی که «جلال رسول‌اف» مدیر عامل بانک کشاورزی راهی بانک «اقتصاد نوین» می‌شود، گستره فعالیت آقای شکوهی آذر به بانک‌های اقتصاد نوین و پارسیان نیز کشیده می‌شود. این‌بار املاک خود را به شعبه غدیر اقتصاد نوین و همچنین شعبه سیدجمال‌الدین اسدآبادی بانک پارسیان معرفی کند تا وام جدید بگیرد.«آقای وام مسکن ایران» تا سال ۱۳۸۸ده‌ها آپارتمان و ملک را با وام از بانک‌های مختلف می‌خرد در حالی‌که پولی بابت اصل و سود وام‌ها به بانک‌ها نمی‌پردازد و از سویی با اجاره دادن این املاک ماهانه رقم‌های زیادی را نیز دریافت می‌کند. با استمرار سماجت‌آقای شکوهی آذر برای فرار از پرداخت بدهی‌ها، بانک‌ها دیگر قرارداد وام جدیدی امضا با وی امضا نمی‌کنند. در همین زمان است که او با تبانی ۲۷ آپارتمان در رهن بانک‌ها را به مردم می‌فروشد و مبلغ‌های دریافتی را به در قالب سرمایه‌گذاری به کشور «ترکیه»منتقل می‌کند.

برخی از کسانی که «کامبیز شکوهی آذر» را می‌شناسند می‌گویند او به کررات اشاره کرده است که الگوی زندگی‌اش «دن کورلیونه، پدرخوانده»است و به همین روش همیشه سعی کرده است با خریدن وکیل شاکیان و یا تطمیع طرف‌ها پرونده‌های مفتوح خود را مختومه کند.

آیا آقای شکوهی آذر تنهاست؟

RK_Turkey

بی‌شک این شبکه سیستماتیک انتقال پول به خارج از کشور، دریافت وام و فروش آپارتمان‌های متعلق به بانک‌ها به تنهایی توسط او اداره نمی‌شود با مروری در اسناد می‌توان رد پای حضور کسی مانند «میثم -ر» که خود را «رضا -ر» حدود ۳۴ ساله که او را در جابه‌جایی پول و خرید و فروش‌ها همراهی‌می‌کند را یافت. او با بخش بزرگی از پول رییس خود را در بازار ارز چهارراه استانبول تهران سرمایه‌گذاری کرده و با خرید و فروش ارز و کنترل بازار از این بازار آشفته بهره می‌برد.

اشتیاق آقای شکوهی آذر برای دریافت وام به حدی بود که هنگامی که مطلع شد بانک‌ها به فعالان عرصه ورزش وام با تسهیلات ویژه پرداخت می‌کنند، «باشگاه بسکتبال کاوه تهران» را خرید تا بتواند از طریق آن حجم و دامنه پولشویی‌هایش را گسترش دهد. اما پس از آن که چند میلیارد تومان برای این تیم هزینه کرد، پی برد که قادر به اداره آن نیست و بنابراین این باشگاه را ورشکست اعلام کرد و البته باز هم وام‌های دریافتی را بی بازپرداخت به حال خود گذارد.

این فرد با اجاره یک منزل ویلایی در خیابان فرشته تهران در سال ۱۳۸۶با با اجاره‌بهای ماهانه ۱۰ میلیون تومان دفتری بسیار لوکس را به راه انداخت. بسیاری از کسانی که امروز جزو شاکیان او هستند اتومبیل بنز چند صد میلیونی و سگ بسیار گران قیمت وی را به خاطر دارند. جایی که او بی‌چون و چرا بسیاری از قراردادهای خود را منعقد کرده است، رییس‌های بانک‌ها را به آن‌جا آورده و شاید پرونده‌های عدم پرداخت‌اش را مختومه کرده است.

RK_Turkey_2

یک زندگی تازه در ترکیه

آقای شکوهی آذر بیش از پنج سال در ترکیه زندگی کرده است و زمانی که در ایران تحت تعقیب قضایی قرار گرفت، بخشی از دارایی خود را به آن کشور منتقل کرد و تصمیم گرفت تا با تهیه هویت جعلی سفرهای خود را از بانک‌های ایران پنهان کند. بدین ترتیب، او برای بار اول با پاسپورت ایرانی خود به ترکیه رفت و در آن‌جا با پرداخت پول به یک جاعل حرفه‌ای، هویت یک روستایی ترک را به مبلغ ۲۰۰۰ دلار خرید و پاسپورت و کارت ملی جدیدی با نام آن فرد و عکس شکوهی آذر صادر شد. (مدرک در ذیل گزارش آمده است) او با پاسپورت جدید خود و به عنوان یک تبعه ترکیه به ایران بازگشت به طوری که تاکنون بارها ورود و خروج او در فرودگاه امام‌خمینی تهران، فرودگاه تبریز و یا مرز زمینی بین دو کشور با نام همین هویت جعلی ثبت شده است. او نمایندگی کمپانی آمریکایی «AND1»در ترکیه را که در حال ورشکستگی بود، خرید تا پولشویی‌ها را با حساب‌های این شرکت به انجام برساند، اما این مجموعه پس از مدتی به دلیل بدهی‌های کلان تعطیل شد و دولت ترکیه نیز اموال آن را ضبط و مصادره کرد.

RK_Passport

او ۲۵ مردادماه ۱۳۸۷ با برگشت خوردن پیاپی چک‌ها مواجه شد، اما امیدوار بود که یک ماه بعد می‌تواند یک وام جدید بگیرد. او به بانک سرمایه اعلام کرد که قصد دارد تا ٨٠ واحد آپارتمان خود را وثیقه بگذارد و وام سنگینی بگیرد. اما در همان هنگام «محمود احمدی‌نژاد»، رییس‌جمهور وقت، دستور داد تا بانک‌ها پرداخت وام‌های کلان را متوقف کنند و بدین ترتیب با لغو قرارهای شکوهی آذر با بانک سرمایه، دردسرهای او بیشتر شد.

روایت تعقیب و گریز طلبکاران

به استناد گواهی‌های عدم پرداخت شعب، آقای شکوهی آذر در حال حاضر بیش از ۲۰۰ فقره چک بی‌محل صادر کرده است. او در آذرماه ۱۳۸۹ در حالی که با پاسپورت جعلی وارد فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی تهران شد تا به استانبول ترکیه برود، با اطلاع از حضور برخی از شاکیان در فرودگاه باز فرودگاه خارج می‌شود که شاکی نیز به تعقیب او پرداخته که در نهایت در اتوبان قم توانست او را بگیرد که این تنش منتهی به زد و خورد و دخالت پلیس شده و دست‌گیری وی شد.

RK_Ticket_3

در دادگاه، کامبیز شکوهی آذر به عنوان یک مجرم اقتصادی شناخته شد و به مدت ۸  ماه نیز در بازداشت‌گاه اوین به سر برد، اما به هر روی توانست تا روند رسیدگی به پرونده خود را تغییر دهد و هم‌چنین از زندان نیز مرخصی طولانی بگیرد. اکنون با شکایت خریداران و کسانی که با شکوهی آذر ارتباط کاری داشتند، حدود ۶۰ پرونده در مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران در حال رسیدگی است. کامبیز شکوهی آذر تاکنون با اعلام عدم توانایی پرداخت دیون و بدهی به دادگاه و هم‌چنین عدم تجمیع پرونده‌ها سود برده و در شعبه‌ها درخواست اعصار می‌دهد و حتا در مواردی از بانک‌ها نیز شکایت کرده است. در حالی که آقای شکوهی آذر در طول ۱۳ سال میلیاردها تومان درآمد داشته، مستندات نشان می‌دهد به طور مشخص مالیاتی پرداخت نکرده است.

RK_Turkey_3

لیست برخی شرکت‌های صوری کامبیز شکوهی آذر که توانسته است با ‌آن‌ها از بانک‌ها وام بگیرد عبارت است از:

شرکت چهلستون تجارت

شرکت چهلستون پایا

باشگاه بسکتبال کاوه تهران

شرکت راه ارتباط

شرکت راه ارتباط شایان

شرکت صنایع غذایی آریو

شرکت تولید و بسته‌بندی محصولات غذایی آریو برزن

شرکت اقتصاد اندیشه برتر

نکته جالب این‌جا است که شرکت «آریوز برزن» که به عنوان تولیدکننده موادغذایی به بانک‌ها معرفی شده بود، در اصل یک سوپرمارکت در تقاطع خیابان‌های فتحی شقاقی و سیدجمال‌الدین اسدآبادی بوده و اکنون وجود خارجی ندارد. مواردی که بانک‌ها نیز می‌دانسته‌اند اما به هر روی به وی به واسطه وجود آن‌ها وام داده‌اند. البته در مواردی از نام و مشخصات نزدیکانش برای دریافت وام بهره برده است.

اینک مرد وام مسکن ایران چه میکند

در سال‌های گذشته تاکنون از آنجایی که حیثیت و اعتبار چند مقام بانکی و قضایی با ماجرای شکوهی آذر گره خورده است، تلاش شده است تا  به نوعی از او محافظت شود. لذا در حال حاضر او در مرخصی طولانی از زندان اوین به سر می‌برد. کسی که در حال حاضر صدها آپارتمان دارد. تعدادی آپارتمان در رهن بانک را به مردم فروخته است. با حکم  دادگاه به جای زندان در مرخصی نامحدود به سر می‌برد و هزاران میلیارد تومان بانک‌ها از او طلب‌کارند اما همه چیز سرجای خودش است.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , ,