Saturday, 18 July 2015
16 July 2020
یکی از مطالبات چندین ساله کارگران ایران

«دولت با راهپیمایی کارگران در روز جهانی کارگر مخالفت کرد»

2014 April 29

خبر / رادیو کوچه

 

«علی‌رضا محجوب» دبیر کل خانه کارگر از عدم صدور مجوز راهپیمایی در روز جهانی کارگر مصادف با ۱۱اردیبهشت توسط دولت یازدهم انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران «ایلنا»، «علی‌رضا محجوب» روز دوشنبه هشتم اردیبهشت در هشتمین جشنواره اهدای نشان خدمت به قانون کار که در دانشگاه علمی کاربردی خانه کارگر برگزار شد، گفت: «مطالبه اصلی ما راهپیمایی در روز جهانی کارگر است چرا که براساس اصل ۲۷قانون اساسی تجمعات آزاد است مگر آن‌که مخل مبانی اسلام یا مسلحانه باشد.»

بنابه این گزارش وی در ادامه گفته است: «در سال‌های گذشته در خواست راهپیمایی می‌کردیم اما دولت گذشته با این درخواست‌ها مخالفت می‌کرد و امسال هم دولت جدید با در خواست راهپمایی مخالفت کرد در حالی که مطالبه ما حقی مسلم و مشخص است.»

به گزارش این خبرگزاری،‌ آقای «محجوب» گفته است:‌ «اتهام اخلال در مبانی اسلام به جامعه کارگری نمی‌چسبد و تنها سلاح کارگران کارشان است بنابراین اقدام دولت در مجوز ندادن به کارگران برا ی راهپیمایی روز جهانی کارگر توجیهی ندارد.»

آقای «محجوب» پیش‌تر گفته بود که این تشکل در آذر سال گذشته درخواست صدور مجوز راهپیمایی در روز جهانی کارگر را به وزارت کشور تحویل داده است.

به گزارش خبرگزاری «ایلنا»،‌ آقای محجوب اشاره کرده بود که در اسفند سال گذشته به طور شفا‌هی با این درخواست مخالفت شد و در ‌‌‌نهایت روز شنبه این مخالفت به طور کتبی ابلاغ شد.

kargar

مخالفت شفاهی با درخواست خانه کارگر در شرایطی در اسفند سال گذشته ابراز شد که چند روز پیش، «علی‌اصغر ناصربخت»، ﻣﻌﺎون ﺳﯿﺎﺳﯽ اﻧﺘﻈﺎﻣﯽ ﻓﺮﻣﺎﻧﺪاری تهران، با اعلام این موضوع که از این درخواست اطلاعی ندارد به خبرگزاری «ایسنا» گفته بود که در ﺻﻮرت دریافت این درخواست، ﺑﺮ اﺳﺎس روﻧﺪ ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ به‌ آن رسیدگی می‌شود و تصمیم نهایی با اﺳﺘﺎﻧﺪاری است.

ﻣﻌﺎون ﻓﺮﻣﺎﻧﺪاری تهران افزوده بود که ﻧﮕﺎه اﯾﻦ دوﻟﺖ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﭼﻨﯿﻦ روﯾﮑﺮدھﺎیی ﻣﺜﺒﺖ اﺳﺖ اما ﺑﺎﯾﺪ اﻗﺘﻀﺎئات ﻣﻮﺿﻮﻋﺎت را ھﻢ رﻋﺎﯾﺖ کنند.

به نوشته «ایسنا»، حسین هاشمی، استاندار تهران، بدون توضیح درباره خواست راهپیمایی تنها گفته بود:‌ با این که کارگران در روز کارگر مثلا در یک ورزشگاه جمع شوند، مشکلی نداریم

در همین رابطه ‌ «علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز دوشنبه گفته است، مراسم روز جهانی کارگر،‌۱۱اردیبهشت،‌ در سالنی سرپوشیده برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری «ایلنا»،‌ «علی ربیعی» دلیل برگزار نشدن راهپیمایی روز جهانی کارگر را حضور حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، برای سخنرانی در این مراسم اعلام کرد.

بر اساس اصل ۲۷قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد، آزاد است.

دستگاه‌های دولتی ایران در هشت سال گذشته با برگزاری راهپیمایی روز جهانی کارگر مخالفت کرده بودند. این اقدام همیشه انتقاد تشکل‌های کارگری را به دنبال داشته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,