Saturday, 18 July 2015
04 December 2021
بر اساس معاهده استرداد میان دو کشور

«اردوغان خواستار استرداد گولن از آمریکا به ترکیه شد»

2014 April 30

خبر / رادیو کوچه

 

«رجب طیب اردوغان»، نخست وزیر ترکیه، روز سه‌شنبه، بیست و نهم آوریل، اعلام کرد که دولت او خواستار استرداد «فتح‌اله گولن» یکی از مهم‌ترین مخالفان سیاسی‌اش از دولت آمریکا شده است.

خبرگزاری «رویترز» در این رابطه گزارش داده است، آقای «اردوغان» با اشاره به این‌که ترکیه تاکنون به بیش از ۱۰ مورد درخواست استرداد از سوی آمریکا جواب مثبت داده، گفته است، حال انتظار دارد همین پاسخ را از آمریکا بگیرد.

بنابه این گزارش، بر اساس معاهده استرداد میان دو کشور آمریکا و ترکیه، مقامات ترکیه تنها در صورتی می‌توانند خواستار استرداد گولن باشند که اول برای او حکم بازداشت صادر کرده و شواهدی حاکی از ارتکاب جرم توسط او داشته باشند.

ardoghan-golan

«فتح‌اله گولن» از سال ١٩٩٩ در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند و گفته می‌شود که در ترکیه میلیون‌ها هوادار دارد از سوی نخست وزیر ترکیه، به توطئه برای سرنگونی خود و بی‌ثباتی کشور متهم شده است.

به گفته «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه، آقای «گولن» به کمک هواداران خود در نهادهایی چون پلیس و قوه قضاییه ترکیه «حکومتی موازی» ایجاد کرده و تلاش می‌کند به کمک آن‌ها قدرت را در دست بگیرد.

گفته می‌شود که پلیس و بخش‌هایی از سیستم قضایی ترکیه دهه‌ها تحت کنترل طرفداران فتح‌اله گولن بوده و او سال‌هاست که رهبری یک جنبش قدرتمند اسلامی را از خانه‌اش در پنسیلوانیا بر عهده دارد.

طرفداران «اردوغان» معتقدند که «فتح‌اله گولن» طراح پرونده فساد مالی‌ای است که در ماه‌های اخیر علیه نخست وزیر و پسران سه وزیر از کابینه او شکل گرفته است و در آستانه انتخابات در ترکیه نیز چند فایل صوتی را مونتاژ و علیه نخست وزیر و حزب او پخش کرد.

مطالب مرتبط

روزنامه‌نگاران افشاگر در ترکیه به ١٠ سال زندان محکوم می‌شوند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,