Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
توسط نیروهای امنیتی

«بازداشت شماری از فعالان کارگری ایران در روز جهانی کارگر»

2014 May 02

خبر / رادیو کوچه

 

هم‌زمان با روز جهانی کارگر،روز پنج‌شنبه یازدهماردیبهشت ماه در ایران تعدادی از کارگران در مقابل وزارت کار تجمع کرده بودند که تعدادی از آن‌ها بازداشت شده‌اند.

وب‌سایت «اتحادیه آزاد کارگران» در این رابطه نوشته است، که تعدادی از کارگران و فعالان کارگری در گروه‌های چند نفره و به صورت پراکنده در اطراف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کرده بودند که نیروهای امنیتی پروین محمدی عضو هیات مدیره این اتحادیه و نیز تعدادی از امضاء کنندگان طومار ۴۰هزارنفری را دست‌گیر و با این اقدام، نیروهای امنیتی عملن مانع تجمع کارگران در این روز شدند.

بنابه گزارش همین وب‌سایت «جعفر عظیم زاده» و «جمیل محمدی» روز چهارشنبه و یک روز قبل از روز جهانی کارگر، در منازل خود توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند.

این گزارش هم‌چنین حاکی است که روز چهارشنبه، ماموران به خانه «پروین محمدی»، نایب رییس هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران نیز  مراجعه کرده و در منزل او را شکستند اما موفق به بازداشت او نشدند.

پیش‌تر آقایان «عظیم زاده» و «محمدی» و «پروین محمدی» همراه با سه عضو دیگر این تشکل کارگری، فراخوانی برای برگزاری تجمعی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تهران منتشر کرده بودند.

بنا به گزارش‌ها، تعدادی از بازداشت شدگان در مینی‌بوس‌های ون نیروی پلیس و تعدادی هم در اتومبیل‌های نیروهای امنیتی به محل نامعلومی برده شدند.

گزارش‌ها هم‌چنین حاکی از آن است که روز پنج شنبه یازدهم اردیبهشت ماه، همزمان با روز جهانی کارگر، «ابراهیم مددی»، آقایان «سعیدی»، «وحیدی» و «نعمتی» از اعضای سندیکای رانندگان شرکت واحد نیز در پایانه آزادی دست‌گیر شدند.

iran_labour

اتحادیه آزادکارگران با انتقاد از این برخوردها جلوگیری ممانعت نیروهای امنیتی، پلیس ولباس شخصی‌ها، از تجمع مسالمت‌آمیز و به ویژه بازداشت اعضای خود و سایرکارگران شرکت کننده را محکوم کرده و خواستار آزادی آن‌ها شده است.

در همین رابطه شبکه خبری «بی‌بی‌سی» گزارش داده است، «داوود رضوی»، از فعالان کارگری و عضو سندیکای رانندگان شرکت واحد که امروز همزمان با روز جهانی کارگر در پایانه آزادی به همراه گروهی از رانندگان شرکت واحد قرار بود تجمع کنند، با اشاره به حضور گسترده نیروهای امنیتی در این پایانه به این خبرگزاری گفته است:آقای «مددی» و «خوانساری» و تعدادی دیگر قرار بود وسایل را به داخل بیاورند، بیرون از پایانه نیروهای لباس شخصی شیرینی‌ها را گرفتند و زیر پایشان له کردند، سپس آقای مددی را کتک زدند و پنج نفر را بازداشت کردند.

در این گزارش هم‌چنین آمده است، آقای رضوی با اشاره به این‌که رانندگان داخل پایانه خواستار برگزاری مراسم روز جهانی کارگر بودند، گفته است: متاسفانه در داخل هم تحمل پخش کردن شیرینی را نداشتند، برخورد کردند و حدود ۲۰نفر بازداشت شدند و راننده‌ها دور ما حلقه زدند و اجازه بازداشت ما را ندادند، اما رانندگانی که ما را رد کردند، همان‌جا بازداشت شدند.

این فعال کارگری با اشاره به سخنان امروز «حسن روحانی» در مراسم روز کارگر در خصوص فعالیت بیشتر تشکل‌های کارگری گفته است: این یک شعار است، یک روز مال کارگر است، ببینید چه برخوردی شد، حتا تحمل شیرینی پخش کردن و قطعنامه خواندن نداشتند، مگر این تعداد راننده می‌خواست در پایانه چه کاری انجام دهد و اصلن اجازه تجمع ندادند.

مراسم روز جهانی کارگر در شرایطی برگزار شد که دولت با درخواست خانه کارگر برای برگزاری راهپیمایی روز جهانی کارگر مخالفت کرده بود.

مطالب مرتبط

دولت با راهپیمایی کارگران در روز جهانی کارگر مخالفت کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,