Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
در بیمارستان پارس تهران

«محمدرضا لطفی نوازنده سرشناس ایرانی درگذشت»

2014 May 02

خبر / رادیو کوچه

 

«محمدرضا لطفی» یکی از سرشناس‌ترین نوازندگان تار، ردیف‌دان و موسیقی‌دان مشهور ایرانی صبح روز جمعه دوازدهم اردیبهشت ماه در تهران درگذشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، این هنرمند که از مدتی پیش، با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد، در بیمارستان «پارس» تهران از دنیا رفت.

«محمدرضا لطفی» در سال ۱۳۲۵در شهر گرگان به دنیا آمد. او پنج سال در هنرستان موسیقی به آموختن موسیقی نزد استادانی مانند علی‌اکبر شهنازی و حبیب‌اله صالحی پرداخت. پس از پایان هنرستان، لطفی به دانشکده‌ی موسیقی راه یافت و به تکمیل آموخته‌هایش پرداخت.

lotfi

محمدرضا لطفی در سال ۱۳۴۳جایزه نخست موسیقی‌دانان جوان را کسب کرد، در سال ۱۳۵۳به عضویت گروه علمی دانشکده موسیقی درآمد و در همین سال هم‌کاری خود را با رادیو آغاز کرد. به مدت یک سال و نیم به عنوان مدیر گروه موسیقی دانشکده موسیقی هنرهای زیبای تهران به کار مشغول شد و پس از آن از این سمت استعفا کرد.

در سال ۱۳۵۴گروه شیدا را راه‌اندازی کرد و به همراه گروه عارف به سرپرستی حسین علی‌زاده به بازخوانی و اجرای دوباره آثار گذشتگان پرداخت.

وی کانون موسیقی چاووش را با همکاری هنرمندانی هم‌چون حسین علی‌زاده، پرویز مشکاتیان و علی اکبر شکارچی راه‌اندازی کرد و در طی یک فعالیت چشم‌گیر آثاری از این گروه به جای ماند که به گفته بسیاری از اساتید از بهترین کارهای موسیقی ایران به شمار می‌روند.

پس از انحلال چاووش سفرهای زیادی که برای کنسرت به ایتالیا، فرانسه و آلمان کرد، در سال ۱۳۶۵به آمریکا رفت و علاوه بر کنسرت‌های متعدد در سراسر آمریکا، مرکز فرهنگی هنری شیدا را در واشنگتن بنیان گذاشت.

از خوانندگانی که دراین سال‌ها با او همکاری کرده‌اند می‌توان به محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، هنگامه اخوان و محمد معتمدی اشاره کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd28815 generic trazodone generic cialis