Saturday, 18 July 2015
04 July 2020
طرح پیراهن تیم ملی فوتبال ایران

«یوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی بعد شسته شدن گربه می‌شود»

2014 May 13

گزارش / رادیو کوچه

 

پس از راهیابی تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی پیراهن این تیم به یکی از موضوعاتی تبدیل شده که رسانه‌ها و دست‌اندرکاران ورزشی را به خود مشغول کرده است.

از حرف و حدیث‌هایی که بر سر کیفت آن بالا گرفت و بازیکنان تیم ملی که آن را بی‌کیفیت می‌دانند، تا طرح یوزپلنگ ایرانی که گفته می‌شود، یوزپلنگ ایرانی نیست و آفریقایی است و حتا محمد علی اینانلو در گفت و گو با برنامه ٩٠ اعلام کرده بود که یوزپلنگی که روی پیراهن ایران رفته است، یوزپلنگ آفریقایی است و نه ایرانی.

طرح پیراهن تیم ملی تا آن‌جا پیش رفت ‌که گزارش‌های تلویزیونی به شوخی اعلام می‌کنند، یوزپلنگ روی پیراهن ایران پس از شسته شدن و آب رفتن به یک گربه تازه به دنیا آمده تبدیل شده است.

این جنجال‌ها بر سر پیراهن ملی فوتبال و انتقادات فراوان از فدراسیون و کمپانی آل‌اسپورت که پاسخ‌گو نیست نشان می‌دهد که آل‌اسپورت از چه حمایت ویژه‌ای از سوی فدراسیون فوتبال برخوردار است.

اکنون اما  ماجرای جدیدی از طراحی یوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی منتشر شده که می‌تواند از سوی فدراسیون فوتبال ایران قابل پیگیری باشد.

1

وب‌سایت خبرآنلاین در این مورد نوشته است، دوستانی که البته تمام قد از آل‌اسپورت دفاع می‌کنند با خواندن این گزارش می‌توانند به راحتی از کمپانی آل اسپورت شکایت هم بکنند. کمپانی آل اسپورت و مدیر آلمانی‌اش زمانی که برای برگزاری مراسم رونمایی به ایران آمده بود ادعا می‌کرد که کمپانی آل‌اسپورت برای طراحی یوزپلنگ ایرانی وقت زیادی گذاشته است.

این وب‌سایت در گزارش که روز دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت منتشر کرده می‌نویسد، حتا شنیده شد که آل‌اسپورت جدا از این‌که به تیم ملی پیراهن و البسه می‌دهد و کسی نمی‌داند که آیا به فدراسیون فوتبال، پول می‌دهد یا نه، اما بابت طراحی پیراهن با شمایل یوزپلنگ ایرانی پول خوبی از این کار از فدراسیون فوتبال گرفته است. اما طی روزهای گذشته ماجرا به طور کامل برعکس شد و مشخص شد که آل‌اسپورت آلمان طرح یوزپلنگ ایرانی را از روی یک سایت طراحی آنلاین خریداری کرده و پول زیادی هم هم بایت آن خرج نکرده است. اتفاقی که تکان دهنده است و باید از سوی کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال پیگیری شود.

در ادامه این گزارش آمده است که نکته جالب این ماجرا این است طرح کاملن فروشی است و هر کسی که بخواهد می تواند طرح را بخرد و از آن استفاده کند. این طرح در سایت http://www.canstockphoto.com/leopard-9027059.html موجود است و روی آن نوشته شد برای فروش به همه! اما کنار طرح نوشته شده به عینه نوشته شده است که یوزپلنگ آفریقایی است و برای دریافت آن در سایز کوچک، ۵ دلار، برای سایز متوسط ۵ دلار، برای سایز بزرگ ٧ دلار و برای سایز خیلی بزرگ ٨ دلار باید هزینه کنید.

2

هم‌چنین در این بخش نوشته شده که برای دریافت تصویر در سایزی که بتواند هر نوع چاپی را جواب دهد ١٢ دلار قیمت تعیین شده است. البته در برخی حالات که مختص به قانون کپی رایت است، قیمت‌های ٢۵ و ۵٠ دلاری هم گذاشته شده تا نشان دهد که این یوزپلنگ آفریقایی چطور به جای یوزپلنگ ایرانی و یا آسیایی به پیراهن تیم ملی ایران قالب شده است.

در بهترین حالت آل اسپورت احتمالن، ١٢ دلار هزینه کرده است و اگر خواسته باشد به دلیل اهمیت ماجرا، کپی رایت را هم رعایت کند، ۵٠ دلار پرداخت کرده است. در حالی که فدراسیون فوتبال درباره آل‌اسپورت هنوز اعلام نکرده که چقدر از این کمپانی آلمانی پول گرفته است و یا اصلن قرار است پولی بگیرد یا نه.

اما نکته تکان دهنده دیگر این است که بر اساس اعلام این سایت، طرح یوزپلنگ آفریقایی ٢٢ مارچ ٢٠١٢ برابر با سوم فروردین ٩١ روی سایت برای فروش اضافه شده است و این در حالی است که ایران هنوز بازی‌هایش را در مرحله مقدماتی جام جهانی ٢٠١۴ برزیل شروع نکرده بود و دو ماه به این رقابت‌ها باقی بود. نکته مهم این است که در طراحی پیراهن تیم ملی ایران، نه تنها هیچ ایرانی تاثیر نداشته، حتا طراحی یوزپلنگ ایرانی، هم به ایرانی‌ها سپرده نشده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,