Saturday, 18 July 2015
24 January 2020
گزارش روزانه جشنواره فیلم کن / روز اول

«سینمای زنده»

2014 May 16

امید حبیبی نیا / رادیو کوچه

سال‌ها پیش گدار در مصاحبه‌ای از مصاحبه شونده پرسیده بود آیا سینما مرده است؟

اما او خود در هشتاد و سه سالگی فیلم می‌سازد و آن هم نه یک فیلم معمولی؛ نخستین فیلم سه بعدی خود را که نظریه‌های زبان را به چالش می‌کشد و دیالکتیک زبان را در کنار رهایی می‌گذارد، هانا آرنت در برابر توتالیتاریسم، فیلمی از بزرگ‌ترین نظریه‌پرداز سینمای آلترناتیو جهان که احتمالن جشنواره را تکان خواهد داد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

CAN2-1

نمایی از بدرود زبان فیلم سه بعدی گدار در هشتاد و سه سالگی

 

شاید جشنواره کن امسال می‌خواهد به این پرسش گدار پاسخ بدهد، زرق و برق هالیوددی در مراسم افتتاحیه و فیلم‌های جدل‌برانگیز و تاثیرگذار از گوشه و کنار جهان، از موریتانی با مبارزه زنان برای زندگی در کنار تهدید اسلام‌گرایان تا زندگی در روسیه در حال تجربه سرمایه داری لجام گسیخته.

CAN-2-2

هیات داوری با اکثریت زنان

مطابق معمول هر سال، جشنواره رسمن با کنفرانس خبری هیات داوران آغاز شد، جین کمپیون، رییس هیئت داوران در این کنفرانس خبری گفت من در تمام زندگی‌ام عاشق سینما بوده‌ام و به همین دلیل اکنون مسوولیت بزرگی بر دوش خود می‌یابم. هر فیلمی با فیلم دیگر متفاوت است و از همین رو شما با شگفتی و احساس حس کردن چیزی تازه روبرو خواهید بود.

تماشا کنید: عکس دسته‌جمعی اعضای هیات داوران جشنواره کن

لیلا حاتمی، بازیگر ایرانی عضو هیات داوران نیز در این کنفرانس خبری گفت: برای من انتخاب یک فیلم از میان فیلم‌های خوبی که برای بخش مسابقه برگزیده شده‌اند بسیار دشوار است.

گوش کنید: کنفرانس خبری هیات داوران جشنواره کن

تماشا کنید: مصاحبه با هیات داوران جشنواره

CAN-2---3

هیات داوری در مراسم افتتاحیه

 

جشنواره امسال با فیلم گریس موناکو ساخته الیور داهان آغاز شد که حضور نیکول کیدمن بازیگر این فیلم در مراسم افتتاحیه یکی از جذابیت‌های آن به شمار می‌رفت، ضمن این‌که فیلم درباره گریس کلی ستاره پرفروغ سینمای هالیوود است که در سال ۱۹۵۶ به عنوان شاهزاده در موناکو تاج گذاری کرد.

CAN-2--4

نیکول کیدمن روی فرش قرمز قبل از نمایش فیلم افتتاحیه

 

بازی نیکول کیدمن در نقش شاهزاده موناکو توجه بسیاری از منتقدان را به خود جلب کرد، هر چند که نقش او در  چشمان کاملن بسته کوبریک همیشه در ذهن برخی مانده و همواره بازی او را با آن فیلم بازی می‌کنند. هر چند که مقایسه فیلم نابغه‌ای چون کوبریک با اغلب فیلم‌سازان معاصر شاید کار درستی نباشد.

CAN-2--5

نیکول کیدمن در مراسم افتتاحیه در حال والس با مجری مراسم

 

جشنواره کن برای یکی، دو سال بصورت نمادین صندلی برای جعفر پناهی فیلم‌ساز معترض ایرانی که در جمهوری اسلامی به زندان و ممنوعیت از کار محکوم شده است به عنوان عضو هیات داوری کنار می گذاشت ولی امسال از این صندلی خبری نبود.

تماشا کنید: مراسم افتتاحیه جشنواره کن

با این‌که ایران رسمن در جشنواره حضور ندارد ولی یک هیات بزرگ از فارابی و مدیران سینمایی از طرف دولت در این جشنواره حضور دارند، لیلا حاتمی در هیات داوری جشنواره و عباس کیارستمی در بخش انجمن فیلم حضور دارند و البته در بازار فیلم چند فیلم ایرانی و یا غیر ایرانی با حضور بازیگران ایرانی نیز وجود دارد.

تماشا کنید: گریس موناکو روی فرش قرمز

 مطالب مرتبط

جشن جهانی سینما

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , ,