شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
25 August 2016
طبق آمار سازمان بهداشت جهانی

«ایران دارای رتبه نوزدهم به لحاظ سرانه مصرف الکل در جهان»

۱۳۹۳ اردیبهشت ۲۹

خبر / رادیو کوچه

 

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، سرانه مصرف مشروبات الکلی در ایران از روسیه، آلمان، بریتانیا و آمریکا بیش‌تر است. در این جدول، ایران به لحاظ سرانه مصرف الکل (در سطح ملی)، رتبه ۱۶۶ را داراست اما اگر کسانی که به طور مطلق مشروب نمی‌خورند را از محاسبه کنار بگذاریم، سرانه مصرف الکل بین کسانی که مشروب‌خور هستند در ایران ۲۵ لیتر در سال است (مردان حدود ۲۷ و زنان حدود ۱۸) و به این ترتیب ایران در مقام ۱۹جدول قرار می‌گیرد.

در این جدول ایران در حالی در رتبه نوزدهم قرار گرفته که کشورهای روسیه رتبه ۳۰، آلمان ۸۳، بریتانیا ۹۵، آمریکا ۱۰۴، ایتالیا ۱۵۰ و عربستان ۱۸۴ قرار دارد.

این رده‌بندی، بر اساس محاسبه مصرف الکل بین مشروب‌خورها تنظیم شده و باقی جمعیت در آن دخالت داده نشده‌ است. به این ترتیب طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، باید گفت مشروب‌خورهای ایرانی در مقایسه با همگنان روسی، بریتانیایی یا آمریکایی‌شان، خیلی افراطی‌تر و سنگین‌تر دم به خمره می‌زنند.

mashrob

 

این در حالی است که مصرف مشروبات الکلی در ایران جرم محسوب می‌شود و بنابه قانون مجازات اسلامی: «خوردن مسکر موجب حد است؛ خواه کم باشد یا زیاد و چه مست کند، چه نکند.» بر اساس همین قانون، مجازات نوشیدن الکل ۸۰ضربه شلاق است. همچنین اگر فردی سه بار به دلیل مصرف الکل دستگیر شود، مجازات اعدام خواهد داشت.

در سال‌های اخیر اخباری درباره مسمومیت با مشروبات دست‌ساز در ایران منتشر شده است، که از آن جمله می‌یوان به مرگ ۴نفر در خرداد ماه ۱۳۹۲در شهر کرمان می‌توان اشاره کرد.

علاوه بر غیر استاندارد بودن مشروبات تهیه شده توسط افراد در ایران، یکی از راه هایی که برخی از مصرف کنندکان الکل در ایران  استفاده می‌کنند، تهیه الکل سفید و طبی از داروخانه‌ها و استفاده خوراکی از آن‌هاست که عامل مرگ و از دست رفتن بینایی افراد می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,