Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
در شانگهای چین

«روحانی گفت می‌توان برنامه هسته‌ای ایران را به توافق نهایی رساند»

2014 May 22

خبر / رادیو کوچه

 

«حسن روحانی» رییس جمهوری ایران که به چین سفر کرده است،در «کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا» (سیکا) خواستار تعمیق روابط اقتصادی، امنیتی و سیاسی کشورهای آسیایی شد.

«حسن روحانی» در این سخن‌رانی که روز چهارشنبه سی‌ و یکم اردتبهشت ایراد کرد، با بیان این‌که «گفتمان امنیت در آسیا دست‌خوش تحولات فراوانی شده»، از بروز چالش‌های امنیتی در شرق و غرب آسیا ابراز نگرانی کرد و خواستار ایفای نقش موثر سازمان‌های منطقه‌ای مانند، اکو، سازمان همکاری‌های شانگهای، و سیکا در حل مسایل این قاره شد.

آقای «روحانی» هم‌چنین روز چهارشنبه ۳۱اردیبهشت در «کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا» (سیکا) با همتای روس خود ولادیمیر پوتین نیز دیدار کرد.

rohani

در چهارمین اجلاس سیکا که ۲۶عضو دارد و در شانگهای برگزار می شود، سران ۱۰کشور و از جمله حسن روحانی، ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، شرکت کرده‌اند. بان گی مون دبیرکل سازمان ملل نیز در این اجلاس حضور یافته است.

«حسن روحانی» که دولتش در حال مذاکره با گروه ۱+۵است اظهار داشت که در دکترین دفاعی ایران تسلیحات اتمی جایی ندارد اما «استفاده صلح‌آمیز فناوری هسته‌ای را حق» ایران و همه کشورها دانست.

چین که میزبان اجلاس سیکا است به همراه روسیه دو عضو  گروه ۱+۵هستند که  در شورای امنیت علیه برنامه هسته‌ای ایران رای دادند.

رییس جمهوری ایران با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت: با رویکرد برد – برد و به دور از زیاده‌خواهی و تهدید می‌توان مذاکرات جاری در مورد برنامه هسته‌ای ایران را به توافق نهایی رساند به نحوی که حقوق هسته‌ای ایران تضمین شود و نگرانی‌های مشروع طرف‌های مذاکره نیز برطرف گردد.

دور آخر گفت‌‌وگوهای هسته‌ای هفته گذشته در وین برگزار شد. در این دور از مذاکرات دو طرف بر سر  مکتوب کردن متن نهایی به گفت‌وگو نشستند اما هنوز نتواسته‌اند بر سر مفاد و جزییات به توافق دست یابند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd5110488 advair diskus