Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
 با صدور بیانیه‌ای

«عفو بین‌الملل خواستار لغو حکم اعدام دو عرب خوزستانی شد»

2014 May 22

خبر / رادیو کوچه

 

چهار بازرس ویژه سازمان ملل که «احمد شهید» بازرس ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، نیز یکی از آن‌هاست روز چهارشنبه، سی و یکم اردیبهشت، در بیانیه‌ای با اشاره به ایرادهای اساسی در محاکمه دو عرب خوزستانی، از مقامات جمهوری اسلامی خواستند که حکم اعدام آنها را لغو کنند.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، این بازرسان ویژه سازمان ملل، در بیانیه خود، محاکمه‌ای تازه و عادلانه برای این دو شهروند عرب ایران به نام‌های «علی چبیشاط» و «سید خالد موسوی» که قرار است روز پنج‌شنبه اعدام شوند، خواستار شده‌اند.

در همین رابطه سازمان عفو بین‌الملل نیز در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه منتشر شد اعترافات تلویزیونی دو عرب خوزستانی و حکم اعدام آن‌ها را «تمسخر عدالت» توصیف کرده و از ایران خواسته بود بلافاصله حکم اعدام این دو را لغو کند.

بنابه نوشته وب‌سایت رسمی سازمان عفو بین‌الملل، «پخش این اعتراف تلویزیونی که مشخص نیست در کجا گرفته شده تمسخر عدالت است و حکم آنها باید به سرعت متوقف شود.»

به گفته گزارش‌گران سازمان ملل، این احتمال هست که حکم اعدام این دو عرب خوزستانی بر اساس همین «اعترافات» تلویزیونی صادر شده باشد.

afobainalmell

«حسیبه حاج صحراوی»، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل، نیز در بیانیه این سازمان گفت: «داستان نگران‌کننده علی چبیشاط و سید خالد موسوی نشانه سیستم پرنقص قضایی ایران است. مردم به طور مرتب مجبور به اعتراف در مورد اتهام‌هایی می‌شوند که مرتکب نشده‌اند و پس از آن احکام سنگینی برای آنها صادر شده و به پای چوبه دار فرستاده می‌شوند.»

وی افزود: «مقامات ایران تمامی قوانین را نقض می‌کنند، از جمله این که به متهمان اجازه دسترسی به محاکمه عادلانه نداده‌اند، اصل برائت را در مورد آنها به کار نمی‌برند و فقط آن‌ها را به مجازات اعدام محکوم

کرده‌اند. اجرای این حکم باید فورن متوقف شود.»

«علی چبیشاط»، «سید خالد موسوی» و «سلمان چایانی» روز بیستم آبان‌ماه سال ۹۱همراه با چند تن دیگر در روستای‌شان به اتهام دست داشتن در انفجار خط لوله گاز طبیعی در نزدیکی روستای محل زندگی‌شان در نزدیکی شوش در خوزستان دستگیر شدند.

از میان افراد دستگیر شده، «سلمان چایانی» به ۲۵سال تبعید به یزد محکوم شده است و «خالد موسوی» و «علی چبیشاط» به جرم «محاربه» به اعدام محکوم شدند.

بیشتر بخوانید

بازداشت یک شاعر عرب در منطقه ملاشیه اهواز

اعدام دو زندانی عرب در اهواز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,