Saturday, 18 July 2015
07 December 2019
بر اثر ایست قلبی

«عباس کمندی هنرمند نامدار کردستانی درگذشت»

2014 May 22

خبر / رادیو کوچه

 

«عباس کمندی» هنرمند برجسته و نامدار کردستانی روز پنج‌شنبه اول خرداد ماه در سن ۶٢ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت.

خبرگزاری «مهر» گزارش داده است، عباس کمندی نویسنده،شاعر،نمایش نامه‌نویس و نقاش برجسته کردستانی ازشامگاه گذشته به دلیل درد کلیه در بیمارستان بستری و صبح امروز پنجشنبه به علت ایست قلبی دارفانی را وداع گفت.

این هنرمند نام آور کرد درسال ١٣٣١ در شهر سنندج دیده به جهان گشود و از دوران کودکی با ادبیات فولکلور کردی آشنا شد و تا آخرین لحظات زندگی خود در عرصه هنر فعالیت کرد و آثار درخشانی از خود به یادگار گذاشت.

«عباس کمندی» همواره در گفته‌هایش اعلام می‌کرد از هیچ‌کسی تقلید نکرده و سبک مخصوص به خود را دارد،این هنرمند برجسته در سال ۴٩ در سن ١٨ سالگی در مسابقه داستان نویسی رادیو سنندج شرکت و مقام نخست را به دست آورد و بعد از کسب این رتبه از سوی مدیروقت رادیو به کار در رادیو سنندج دعوت شد.

abaskamandi.

در سال ١٣۵٠ پس از شرکت در یک شب شعر، مسوولیت ترانه‌سرایی خانه فرهنگ و هنر به عهده وی گذاشته شد، تا سال ١٣۵۶ حدود ٩۵ درصد ترانه‌هایی که در رادیو سنندج ضبط می‌شد از خانه فرهنگ و هنر ارائه می‌شد.

«عباس کمندی» پس از انقلاب سال ۵٧ در ایران، با هم‌کاری گروه کامکارها کارهای جدیدی را شروع کرد.سبک شعر و آهنگ‌های ویعاشقانه است و بیش‌تر آن‌ها از شاعران هورامان گرفته شده است.

از جمله کارهای انجام شده توسط این هنرمند کردستانی می‌توان به سرودن اشعار بیش از ١۵٠ ترانه، ساخت و اجرای بیش از ۶٠ آهنگ و ترانه، اجرا و ارایه مجموعه آهنگ‌های گلاویژ، پرشنگ، اورامان و کیژی کورد در ٣ شماره، گردآوری مظاهر فرهنگ فلکلوریک و گردآوری و تحقیق زندگی‌نامه شخصیت‌های کرد و تبدیل آن به فیلم‌نامه از آن جمله سنجرخان، سید عطا کل، زندگی پهلوان حسین گلزار کرمانشاهی، غارت آثار زیویه و میر نوروزی اشاره کرد.

فیلم نامه‌های زیادی نیز توسط این هنرمند نام‌آور کردستانی شامل اسب، یک سبد علف، پرواز در قفس، ارثیه مامه رحیم، عضو جدید اوپک، نبرد رمادیه، کوچه سرخ، کاروانسرا، وکیل اول، قلم و شیطان و پهلوان پنبه نگاشته شده است.

بنابه گزارش مهر مراسم تشییع پیکر این هنرمند پیشکسوت عرصه موسیقی کردستان روز پنج‌شنبه از مسجد ملاویسی سنندج با حضور هنرمندان و مسوولان و اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,