Saturday, 18 July 2015
03 December 2020
در جلسه مسوولان قضایی

«لاریجانی گسترش فضای سایبری را هم فرصت دانست و هم تهدید»

2014 May 22

خبر / رادیو کوچه

 

«آملی‌لاریجانی» رییس قوه قضاییه ایران، با انتقاد از برخوردهای سلیقه‌ای بر اساس نگاه مثبت یا منفی افراد به مقوله ارتباطات و فضاهای نوین ارتباطاتی گفت: باید با ورود مراکز تصمیم‌گیر و شورایی مانند شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی و تدوین ویژگی‌ها و شرایط استفاده از این فناوری‌ها، از این فرصت به خوبی برای پیشرفت و توسعه اجتماعی متناسب با جامعه اسلامی بهره ببریم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، آیت‌اله «آملی‌لاریجانی» در جلسه روز پنج‌شنبه اول خرداد ماه مسوولان عالی قضایی با تاکید بر این‌که فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطاتی اهمیت فراوانی برای تمام کشورها دارد و تحولات در این عرصه وضعیت عجیب و روابط و اتصالات گسترده‌ای پدید آورده است، گفت: در حال حاضر به مدد فضای سایبر پیام‌ها در چند ثانیه در حجم وسیعی رد و بدل می‌شود و ما با انفجاری از اطلاعات علمی و غیرعلمی که دائمن نیز در حال تحول است، روبرو هستیم.

رییس قوه قضاییه ایران با بیان این‌که، «صحبت درباره تهدیدهای مربوط به گسترش فضای سایبری و ارتباطات و فناوری‌های نوین و ضرورت تدوین راهکارهای مناسب برای مقابله با آن به معنی بی‌اعتمادی به مردم و بویژه جوانان نیست» تاکید کرده است: «اینترنت و تلفن همراه و فناوری‌های مرتبط با آن، فرصت های بسیار مهمی برای محققان پدید می‌آورد، ولی در عین حال فرصتی غنیمت برای دشمنان نیز خواهد بود که به راحتی و فارغ از مرزهای جغرافیایی و تنها با زدن یک کلید تا پستوی خانه‌های مردم ورود پیدا کنند.»

20121213-sadegh-larijani

رییس دستگاه قضای ایران با اشاره به این‌که « سیم خاردار کشیدن اطراف یک باتلاق» معنایش بی‌اعتمادی به مردم و جوانان نیست گفت: اگر می‌گوییم که جوانان ما مورد اعتمادند و خودشان به خوبی همه چیز را می‌فهمند پس با این استدلال چرا با مواد مخدر مقابله می‌کنیم؟ با چنین استدلالی باید پخش و استفاده از مواد مخدر را نیز آزاد بگذاریم!

آملی لاریجانی تاکید کرد: اعتماد به جوانان با هوشیار بودن و بستن راه‌های خطر و نفوذ دشمنان به فضاهای امن خانه‌ها منافاتی ندارد و کسانی که مسموم بودن فضاهای مجازی را قبول ندارند معلوم است که این فضاها را نمی‌شناسند. حفره‌های امنیتی و امکانات جاسوسی از طریق همین ارتباطات اینترنتی و تلفن همراه با امنیت ملی ما ارتباط وثیق دارد.

رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی افزوده است: در چگونگی مقابله با سوء استفاده دشمن از معصومیت جوانان و خانواده‌ها همه باید تابع قانون باشیم و اینطور نباشد که یکی بگوید خوشم می‌آید و یکی بگوید بدم می‌آید .

بحث استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی یکی از بحث‌های مورد اختلاف در میان مسوولان حکومتی ایران است به طوری که «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران روز شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ماه در جشنواره‌ای با عنوان ارتباطات و فناوری اطلاعات سخنرانی می‌کرد، با استقبال از حضور مردم در شبکه‌های اجتماعی از وزارت ارتباطات خواست که پهنای باند و سرعت اینترنت را افزایش دهد. در مقابل بعضی روحانیون محافظه‌کار مانند «احمد علم‌الهدی»، امام جمعه مشهد از سیاست‌های ارتباطی دولت به شدت انتقاد می‌کنند.

مطالب مرتبط

درخواست روحانی از مردم برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

انتقاد امام جمعه مشهد از عدم فیلترینگ واتس‌آپ

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,