شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
27 August 2016
به دنبال مذاکرات سن‌پترزبورگ

«روسیه هشت راکتور هسته‌ای در ایران احداث می‌کند»

۱۳۹۳ خرداد ۰۲

خبر / رادیو کوچه

 

یک مقام آگاه نزدیک به مذاکرات ایران و روسیه در سن پترزبورگ، با اعلام اینکه روسیه هشت راکتور هسته‌ای در ایران احداث می‌کند، گفته است احتمال دارد دو رآکتور جدید در بوشهر و شش رآکتور نیز در نقاط دیگر ایران احداث شود.

خبرگزاری روسی «ریانووستی» روز پنج‌شنبه اول خرداد ماه به نقل از یک مقام آگاه با اعلام این خبر نوشت که این مقام آگاه خاطرنشان کرده است که مذاکرات در این زمینه در مرحله پایانی است.

در همین رابطه «ایرنا» خبرگزاری رسمی ایران نوشته است، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه هفته جاری در جریان دیدار با «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران در شانگهای چین گفته بود که همکاری روسیه – ایران ادامه خواهد یافت.

reaktorhastei

این اظهارات در حالی مطرح شده است که شرکت دولتی «روس‌اتم»٬ پیمانکار روسی ساخت نیروگاه بوشهر٬ پیش‌تر گفته بود که مذاکرات با ایران برای بررسی ساخت رآکتورهای بیش‌تر در جریان است.

قدرت‌های غربی نگرانند که سوخت مصرف شده در بوشهر در ساخت تسلیحات اتمی مورد استفاده قرار بگیرد.

در حال حاضر مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ در جریان است و طرف گفت‌و‌گوی غربی از ایران خواسته است تا تمامی توافق‌های هسته‌ای خود را که می‌تواند منجر به تولید سلاح اتمی شود٬ به حال تعلیق در‌آورد.

ایران که همواره تاکید کرده است که به دنبال تولید سلاح اتمی نیست و تاکنون با کاهش ظرفیت غنی‌سازی خود توافق نکرده و تاکید کرده است که برنامه‌هایی برای تاسیس شبکه‌ای از نیروگاه‌های هسته‌ای در آینده دارد.

بیشتر بخوانید

مذاکرات اتمی جدی بود اما پیشرفت محسوسی نداشت

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,