Saturday, 18 July 2015
27 September 2023
یک روز پس از کودتای ارتش

«ارتش تایلند پس از کودتا بیش از یک‌صد سیاستمدار را احضار کرد»

2014 May 23

خبر / رادیو کوچه

 

یک روز پس از آن‌که ارتش تایلند با کودتایی آرام و بدون خون‌ریزی قدرت را در دست گرفت، قدرت گروهی از سیاستمداران و شخصیت‌های سیاسی متنفذ این کشور را احضار کرده است.

ژنرال «پرایوث چان اوچا»، فرمانده ستاد کل ارتش این کشور روز جمعه بیست و سوم ماه می، تمامی اعضای دولت برکنار شده، از جمله «اینگلاک چیناوات»، نخست وزیر سابق و جمعی از شخصیت‌های سیاسی متنفذ این کشور را به محل ستاد ارتش احضار کرد.

ارتش تایلند دو روز پس از اعلام حکومت نظامی در آن کشور، بیست و دوم ماه می، کودتا کرد که این دست‌کم دوازدهمین کودتای ارتش تایلند در هشت دهه گذشته است، و یک روز پس از کودتا،  گروهی از سیاستمداران و شخصیت‌های سیاسی متنفذ این کشور را احضار کرد.

فرمانده کل ارتش تایلند پس از برکناری دولت غیرنظامی و در دست گرفتن زمام امور این کشور، دلیل این اقدام را بازگرداندن آرامش و ثبات و فراهم کردن زمینه مساعد برای حل و فصل بحران سیاسی این کشور عنوان کرده بود.

yingluck_shinawatra

وب‌سایت شبکه خبری «بی‌بی‌سی» در این زمینه نوشته است، علاوه بر فعالان و اعضای احزاب و گروه‌های مختلف سیاسی، اعضای خانواده‌های تایلندی دارای نفوذ در صحنه سیاست این کشور نیز از جمله کسانی بودند که روز جمعه در ستاد ارتش حاضر شدند. براساس برخی گزارش‌ها، خانم «چیناوات» و چند تن از همکاران ارشد او آزاد نیستند و ظاهرن در محل نامعلومی تحت نظر ارتش قرار دارند اما این خبر به صورت رسمی، توسط منابع نظامی تایید نشده است.

همچنین، گفته می‌شود که رهبران احزاب و گروه‌های موافق و مخالف دولت در بازداشت هستند و هنوز آزاد نشده‌اند. به دستور ارتش، بیش از یکصد و پنجاه تن از شخصیت‌ها و فعالان سیاسی تایلند هم تا اطلاع بعدی ممنوع‌الخروج شده‌اند.

کودتای ارتش چند روز پس از صدور رای دادگاه قانون اساسی تایلند به برکناری «اینگلاک چیناوات» روی داد در حالیکه طرفداران و مخالفان نخست وزیر برکنار شده تاکید داشتند که به تظاهرات خیابانی برای دستیابی به اهداف خود ادامه خواهند داد. در مقابل، ارتش مقررات حکومت نظامی را به اجرا گذاشته که از جمله شامل ممنوعیت خروج تجمع‌کنندگان سیاسی از محل‌های فعلی حضور آنها با هدف راهپیمایی یا تظاهرات است. ارتش نگران آن است که تظاهرات گروه‌های مختلف ممکن است به درگیری خیابانی منجر شود.

مطالب مرتبط

اعلام حکومت نظامی در تایلند توسط ارتش

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,