شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
03 September 2016
به دلیل شکایت خصوصی

«اینستاگرام در ایران به دستور دادگاه فیلتر می‌شود»

۱۳۹۳ خرداد ۰۲

خبر / رادیو کوچه

 

شبکه اجتماعی اینستاگرام بنابر دستور دادگاه و به دلیل شکایت خصوصی، در ایران فیلتر می‌شود.

خبرگزاری مهر، روز جمعه دوم خرداد ماه به نقل از یک منبع آگاه، گزارش داده است که اینستاگرام «به دلیل دارا بودن شاکی خصوصی در لیست مسدودیت دسترسی قرار گرفته» و «در حال حاضر دستور فیلتر شدن آن به وزارت ارتباطات ابلاغ شده است».

همچنین بنابه گزارش مهر، این مقام آگاهی که درباره صدور دستور فیلترینگ اینستاگرام با این خبرگزاری گفت‌وگو کرده، گفته است که «شاکیان خصوصی این شبکه اجتماعی، به دلیل نقض حریم شخصی از این شبکه شکایت کرده‌اند».

اینستاگرام که در سال ٢٠١٢ توسط فیس‌بوک به مبلغ یک میلیارد دلار خریداری شد، یک شبکه اجتماعی اینترنتی، با صد‌ها میلیون کاربر در سراسر جهان است که از آن برای به اشتراک گذاشتن عکس استفاده می‌‌شود.

instagram

این مقام آگاه، همچنین گفته است که دستور فیلترینگ اینستاگرام «ارتباطی با تصمیمات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ندارد و این حکم قضایی مستقیما از سوی دادستانی به وزارت ارتباطات برای اجرا ابلاغ شده است».

تصمیم به مسدود کردن سایت‌های اینترنتی در ایران معمولن توسط کمیته تشخیص مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی گرفته می‌شود که ریاست آن با دادستان کل کشور است.

صدور دستور فیلترینگ اینستاگرام توسط قوه قضاییه ایران، تازه‌ترین نمونه از تنش میان این قوه با دولت ایران بر سر چگونگی برخورد با شبکه‌های اجتماعی اینترنتی است.

«غلامحسین محسنی اژه‌ای»، سخن‌گوی قوه قضائیه و دادستان کل کشور، ۲۹اردیبهشت، از خودداری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، برای فیلتر کردن شبکه اجتماعی محبوب دیگری به نام واتس‌اپ انتقاد کرد.

«علی جنتی»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یکی دیگر از مقام‌های دولتی است که هم خود در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی عضویت دارد و هم بار‌ها بر ضرورت رفع فیلتر از شبکه‌هایی مانند فیس‌بوک و توییتر تاکید کرده است.

مطالب مرتبط

وزیر ارتباطات در مورد عدم فیلتر واتس‌اپ باید پاسخ‌گو باشد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,