Saturday, 18 July 2015
27 May 2020
سالگرد درگذشت لعل نهرو

«جواهر لعل نهرو، نه به نظام طبقاتی»

2014 May 27

شهرزادکریمی/ رادیو کوچه

 

«جواهر لعل نهرو» یا «پاندیت» از رهبران بزرگ سیاسی هند بود که تاثیر بسیار زیادی بر جنبش استقلال‌خواهی هند داشت. او حدود ده سال از عمرش را در زندان گذراند و اولین نخست وزیر هند محسوب می‌شود. «موتیلال نهرو» پدر او از رهبران سیاسی و البته وکیل و حقوق‌دان بود. این امر، یعنی رشد و نمو در خانواده‌ای با بینش سیاسی و متاثر از اتفاقات جامعه بیش از هر چیزی در این‌که جواهر در این راه قرار بگیرد موثر بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یکی از بر‌ترین آثاری که می‌توان از تلاش‌های نهرو در هند دید لغو نظام کاست بود که سال‌ها بر نظام اجتماعی هند و حتا در بین طبقات مختلف مردم سایه انداخته بود. البته همین امروز هم هنوز و هم‌چنان تا حدودی نشانه‌هایی ازاعتقاد به برتری نژادی و پست دانستن عده‌ای نسبت به دیگران در برخی نقاط هند وجود دارد. ولی نهرو و یارانش توانستند شرایط را بگونه‌ای کنند که لااقل به شکل قانونی و سازمان‌یافته این قوانین لغو شود.

jawaharlal-nehru-1

کاست نوعی نظام اجتماعی است. در این نظام، مزایای اجتماعی بر اساس نقش‌های انتسابی توزیع می‌شود. در نظام کاست افراد عضو در رتبه‌های مختلف، حق گذر به رتبه‌های دیگر را ندارند و باید شرایط ویژه‌ای را در رفتار و اعمال خود و رابطه با اعضای رتبه‌های دیگر رعایت کنند.

این مسئله تاثیر فراوان و شگرفی در جامعه هند گذاشت به شکلی پس از آن تحمل‌ نژاد و ملیت و ادیان مختلف تا حد بسیار بالایی بیشتر شد. در واقع این اتفاق باعث جابجایی ارزش‌ها در جامعه آن زمان هند شد. ارزش‌های اشتباه و غلطی که سال‌ها به عنوان قانون هم توانسته بود سایه افکند. این مسئله حتا می‌توان گفت بیش از مبارزات استعمارستیزانه نهرو توانست هند را تغییر دهد و تحولات بزرگی را ایجاد کرد تا این کشور در مدت نه چندان زیادی راه طولانی را طی کرده و امروز از لحاظ اقتصادی یکی از قدرت‌های جهان محسوب شود.

نهرو یکی از مخالفان کمک هندوستان در جنگ جهانی دوم به انگلستان بود و در‌‌ همان زمان و به همین علت به زندان افتاد. بسیاری از نامه‌های او به دخترش و البته نوشته‌های تاثیرگذارش مربوط به‌‌ همان دوره است. شاید بتوان گفت: دوران طلایی و بلوغ فکری نهرو

lalnahrao

قسمتی از یکی از نامه‌های جواهر لعل نهرو به دخترش ایندیرا گاندی:

در یکی از کتاب‌های قدیمی ما شعری هست که مضمون آن این است: باید فرد را در راه خانواده، خانواده را در راه فرقه، فرقه را در راه کشور و تمامی دنیا را به خاطر روح فدا ساخت. ما مدت‌ها پیش، این راه والا را که به سوی عظمت واقعی می‌رود از یاد برده‌ایم و به این جهت است که سقوط کرده‌ایم. اما به نظر می‌رسد که هنوز به آن نظر داریم.

چه زیبا و پرشکوه است که می‌بینیم اکنون مردان و زنان و پسران و دختران لبخندزنان و شادمان در راه هدف بزرگ خدمت به کشور به پیش می‌روند و به هیچ‌گونه رنج و زحمتی اعتنا ندارند.

آن‌ها حق دارند که متبسم و شادمان باشند زیرا از شادمانی عظیم خدمت در راه آرمان بزرگ و هدف عالی برخوردارند و آنان که خوشبختی بیشتر دارند از لذت و شادمانی فداکاری نیز بهره‌مند می‌شوند.

 

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,