Saturday, 18 July 2015
07 December 2023
سیگنال ممنوع

«زنان یونان و انقلاب»

2014 May 28

شادیار عمرانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سلام. با سیگنال ممنوعی دیگه مهمان شما هستیم. این صدای زنان را که می‌شنوید و شعار می‌دهند اصلن ممنوع نیست. امروز ٢٨ ماه می ١٩۵٢ زنان در یونان حق رای گرفته‌اند. زنانی که در جنبش‌های آزادی‌خواهانه‌ی یونان نقش پررنگی داشته‌اند.

1

قبل‌تر از این در فهرستی از زنان تاثیرگذار در موسیقی انقلابی جهان، نام ماریا فارانتوری را بارها برده بودم. زنی که تا به امروز نه تنها در موسیقی بلکه در عرصه‌ی سیاسی نقش موثری داشته است. امروز سراغ یکی از زنان نامدار موسیقی انقلابی یونان می‌رویم: ماریا دیمیتریادیس.

MariaDimitriadi

دیمیتریادیس در سال ١٩۵٩ در تاوروس آتن چشم به جهان گشود و در طول زندگی کوتاه پنجاه و هشت ساله‌ی خود، نه تنها به عنوان خواننده‌ای انقلابی مطرح بود بلکه به عنوان مبارزی کمونیست حتا یک روز استراحت نکرد.

او با آهنگ‌سازان بزرگ کمونیستی چون میکیس ثئودوراکیس، کوستاوس گریگوریاس، یانیس مارکوپولوس، مانوس حاجیداکیس موفق به خلق سرودهای ماندگاری شد.

او طی دوران حکومت دیکتاتوری نظامیان در یونان به همراه ثئودوراکیس تور دور اروپا گذاشت و به این سبب بود که بسیاری از سرودهای انقلابی ساخته‌ ثئودوراکیس را به کشورهای دیگر اروپایی برد.

thanos_mikroutsikos

دیمیتریدیس اوج موسیقی کمونیستی را با سرودهای ساخته ثانوس میکروجیکوس تجربه کرد و هم‌زمان با او که مائوئیست بود به حزب جنبش انقلابی کمونیست یونان پیوست و پس از بازگشت به یونان از همین حزب به سمت شهردار تاوروس انتخاب شد.

 

بعدتر به حزب کمونیست یونان پیوست. و در این اثنا دو سال در یوگسلاوی به فعالیت مشغول بود. تا این که در ششم ژانویه ٢٠٠٩ در بیمارستانی در آتن بر اثر نوعی بیماری ریوی نادر درگذشت.

آخرین برنامه این مجموعه را از اینجا بشنوید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,