Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
درآستانه هفدهمین سال درگذشت

«یادمان پروفسورحسابی برگزارمی‌شود»

2009 August 20

خبرگزاری ایرنا

مراسم هفدهمین یادمان پروفسور محمود حسابی صبح پنجشنبه در تهران و در منزل استاد و عصر همین روز در تفرش، خانه ابدی وی برگزار می شود.
پروفسور حسابی پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران، پایه‌گذار دانشگاه و بسیاری از مراکز علمی، آموزشی، صنعتی، فرهنگی و پژوهشی کشور است.
محمود حسابی در سال 1281 هجری شمسی در تهران زاده شد. او تحصیلات ابتدایی خود را در بیروت در مدرسه کشیش‌های فرانسوی آغاز کرد و هم زمان، توسط مادر فداکار و فاضله خود تحت آموزش تعلیمات مذهبی و ادبیات فارسی قرار گرفت.
وی از کودکی حفظ قرآن کریم را آغاز کرد و به آن اعتقادی ژرف داشت.  دیوان حافظ را نیز از برداشته و به بوستان و گلستان سعدی، شاهنامه فردوسی و مثنوی مولوی اشراف کامل داشت.

20090820_news_hesabi
دکتر حسابی در سن هفده سالگی لیسانس ادبیات، در سن نوزده سالگی، لیسانس زیست شناسی و پس از آن مدرک مهندسی راه و ساختمان را اخذ کرد.
وی هم‌چنین در رشته‌های پزشکی، ریاضیات و ستاره‌شناسی به تحصیلات دانشگاهی پرداخت.
در سال 1924 میلادی دکتر حسابی به مدرسه عالی برق پاریس وارد شد و پس از یک سال دانش آموخته شد. وی در دانشگاه سوربن در رشته فیزیک به تحصیل پرداخت و در سال 1927 میلادی در سن 25 سالگی دانشنامه دکترای فیزیک خود را با ارایه رساله‌ای تحت عنوان «حساسیت سلول‌های فتوالکتریک» با درجه عالی دریافت کرد.
این استاد بزرگ با شعر و موسیقی نیز به خوبی آشنایی داشت و در چند رشته ورزشی نیز موفقیت‌هایی کسب کرد که می توان به موفقیت وی در نجات غریق در رشته شنا اشاره کرد.
دکتر حسابی هم چنین در زمینه‌های علمی نیز تحقیقات و تالیفات بسیار زیادی دارد.
وی در سال 1360 شمسی در کنفرانس فیزیک ایران به عنوان پدر علم فیزیک جدید ایران نایل شد. دیگر اقدامات ارزشمند پروفسور حسابی عبارتند از: «تهیه اولین نقشه برداری فنی و تخصصی کشور»،«اولین راه‌سازی مدرن و علمی ایران»،«ساخت اولین رادیو در کشور»، «راه‌اندازی اولین آنتن فرستنده در کشور»،«راه‌اندازی اولین مرکز زلزله شناسی کشور»، «راه‌اندازی اولین رآکتور اتمی سازمان انرژی اتمی کشور»، «راه‌اندازی اولین دستگاه رادیولوژی در ایران»،«تعیین ساعت ایران»، «پایه‌گذاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران»، «پایه‌گذاری مرکز تحقیقات اتمی دانشگاه تهران»،«پایه‌گذاری اولین رصدخانه نوین در ایران» , «پایه گذاری مرکز مدرن تعقیب ماهواره ها در شیراز».

دکتر حسابی در شهریور سال 1371 در بیمارستان قلب ژنو درگذشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|