Saturday, 18 July 2015
08 December 2019
در محوطه زندان رجایی شهر کرج

«غلام‌رضا خسروی اعدام شد»

2014 June 01

خبر / رادیو کوچه

 

«غلام‌رضا خسروی سواد جانی» از زندانیان سیاسی محبوس در بند ۳۵۰صبح روز یک‌شنبه یازدهم خرداد ماه،در محوطه زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

بنابه گزارش رسانه‌های خبری، این زندانی ۶۵ساله متولد آبادان پس از آن‌که کمک مالی به یک شبکه تلویزیونی نموده بود شناسایی و بازداشت شد.

وی مدت ۴۰ماه در سلول‌های اداره اطلاعات کرمان، ۶۴وزارت دفاع و ۲۴۰زندان اوین نگهداری شد و در نهایت در یک دادرسی مخدوش به اعدام محکوم شد.

حکم صادره از سوی شعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهران در سال ۱۳۹۰به تایید دیوان عالی کشور رسید. بر اساس حکم شعبه ۲۶اتهام وی هواداری موثر از سازمان مجاهدین خلق ایران عنوان شده است.

«عبدالفتاح سلطانی» و «شیما قوشه» پس از صدور حکم اعدام برای این زندانی وکالت وی را برعهده داشتند.

gh-khosrawi

«غلام‌رضا خسروی سوادجانی» از زندانیانی است که در واقعه ضرب‌و‌شتم زندانیان بند ٣۵٠ اوین توسط ماموران امنیتی، به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت بود.

بنابه گزارش‌ها، «اجرای حکم غیرمنتظره این زندانی بی‌ارتباط با واقعه ضرب‌و‌شتم زندانیان بند ٣۵٠ اوین نیست و مومنی (معاون زندان) به همراه حمیدی (معاون قضایی) در حین انتقال وی به رجایی شهر آن‌را به وی گوشزد کرده بودند.»

«غلام رضا خسروی» در سنین جوانی نیز از سوی دستگاه قضایی به ۱۰سال حبس محکوم شده بود که نهایتا با تحمل ۵سال حبس از زندان آزاد شده بود وی پیش از محکومیت به اعدام از سوی شعبه ۲۶از سوی دادگاه انقلاب کرمان به سه سال حبس تعزیری و سه سال تعلیقی محکوم شده بود اما با دخالت وزارت دفاع و اعتراض دادستانی کرمان و دادستانی کشور پرونده وی به تهران منتقل شد.

سازمان عفو بین الملل روز شنبه ۱۰خردادماه در بیانیه‌ای از مقام‌های قضایی ایران خواسته است تا اجرای حکم اعدام غلامرضا خسروی را متوقف کند.

«حسیبه حاج صحرایی»، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل، در این زمینه گفته است: «باردیگر مقام‌های ایران در آستانه اعدام مردی قرار دارند که حتا از حق برگزاری دادگاهی عادلانه محروم بوده است.»

سازمان عفو بین الملل گفته است حکم اعدام «غلام‌رضا خسروی» نقض قوانین بین المللی و قوانین ایران است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,