Saturday, 18 July 2015
17 January 2021
خبرهای ورزشی

«دسته‌گل جدید رضازاده با ۴ دوپینگی دیگر و جریمه صد هزار دلاری»

2014 June 01

خبر / رادیو کوچه

 

دسته‌گل جدید رضازاده با ۴ دوپینگی دیگر و جریمه صد هزار دلاری

دوپینگ گسترده در رده‌های پایه وزنه‌برداری و سایه سنگین تعلیق تست دوپینگ چهار وزنه‌بردار نوجوان ایران مثبت اعلام شد تا شایعات درباره دوپینگ گسترده در رده‌های پایه وزنه‌برداری ایران تایید شود. فدراسیون جهانی وزنه‌برداری نیز دیروز ایران را به دلیل دوپینگ چهار ‌ملی‌پوش نوجوانش  که اسفند‌ سال گذشته در مسابقات قهرمانی آسیا در تایلند ‌بودند صد هزار دلار جریمه کرد.

مهدی فروتن، رامین ولی‌پور، مصطفا خلیلی و مهرشاد محمودی، چهار ‌ ملی‌پوش‌ نوجوان ایرانی هستند که در اسفند‌ سال گذشته در قالب رقابت‌های قهرمانی نوجوانان آسیا در تایلند شرکت کرده بودند و اکنون مشخص شده که از داروهای نیروزا استفاده کرده‌اند.

rezazadeh

بنا بر قوانین مبارزه با دوپینگ فدراسیون جهانی وزنه‌‌برداری اگر کشوری چهار نمونه دوپینگ مثبت داشته باشد، صد هزار دلار جریمه خواهد شد؛ بنابراین ایران با چهار نمونه تست دوپینگ مثبت صد هزار دلار جریمه می‌شود و در صورتی‌که فدراسیون ایران، جریمه خود را پرداخت کند، هیچ خطر دیگری از جمله تعلیق ایران را تهدید نخواهد کرد.

بنا‌بر‌این گزارش، دوپینگ گسترده در اردو‌ تیم‌های پایه به این دلیل رخ می‌دهد که فدراسیون، ملی‌پوشان را در یک اردو‌ متمرکز برای مسابقات جهانی آماده نمی‌کند و آنان در شهر‌ها و باشگاه‌های خود تمرین کرده و در این میان ‌داروهایی استفاده می‌کنند که خیلی از آن‌ها‌ تایید شده نیست و برای همین هم اتفاقاتی از این دست رخ می‌دهد. نفرستادن تیم‌ملی جوانان هم به این دلیل بود که از فروردین ‌امسال، اردو‌ متمرکز تیم‌ملی جوانان تشکیل نشد و ملی‌پوشان هر یک برای خود تمرین می‌کردند و از آنجا که سرمربی از داروهای مصرفی آن‌ها خبر نداشت و احتمال حضور ورزشکار دوپینگی در ترکیب این تیم می‌رفت، ملی‌پوشان را به مسابقات جهانی روسیه اعزام نکردند.

به هر حال در سایه سکوت مسوولان فدراسیون وزنه‌برداری و شخص «حسین رضازاده»، خطر بزرگی وزنه‌برداری ایران را تهدید می‌کند؛ آن هم در سالی که مسابقات مهم این‌چنین و قهرمانی جهان پیش روست و کسب سهمیه المپیک برای ملی‌پوشان وزنه‌برداری از همین مسابقات جهانی پیش ‌روی آغاز می‌شود.

rezazadeh1

نکته عجیب در این میان اما نحوه اعلام نام دوپینگی‌های تیم‌ملی نوجوانان است. هجدهم اردیبهشت‌ ماه، نخست نام «مهدی فروتن»، اولین دوپینگی تیم‌ملی نوجوانان ایران معرفی شد و بیست و سه روز بعد یعنی دیروز اعلام شد که تست دوپینگ «رامین ولی‌پور»، ملی‌پوش نوجوانی که در تایلند نایب قهرمان آسیا شده بود هم مثبت اعلام شده و ساعاتی پس از انتشار این خبر بود که اعلام شد، فدراسیون جهانی وزنه‌برداری ایران را صد هزار دلار جریمه کرده ‌و بنا‌بر قوانین این فدراسیون، تیم‌هایی که چهار ملی‌پوش دوپینگی داشته باشند، شامل این جریمه می‌شوند.

هم‌چنین رسانه‌ها نام «مصطفی خلیلی» و «مهرشاد محمودی» را به عنوان دو دوپینگی بعدی این تیم معرفی کردند و با توجه به این‌که هیچ مقام رسمی دوپینگ این دو‌ را اعلام نکرده، اخبار رسیده، حاکی از این است که فدراسیون پیش‌دستی کرده و خودش دو ورزشکار دوپینگی دیگر را به فدراسیون جهانی اعلام نموده است.

موج دوپینگ در حالی بار دیگر وزنه‌برداری ایران را فراگرفته‌ که حضور تیم‌ملی جوانان ایران هم در مسابقات جهانی این رشته منتفی شد تا شایعات مربوط به دوپینگ در این تیم هم بالا بگیرد. چندی پیش، «سجاد انوشیروانی»، نایب قهرمان المپیک و عضو تیم‌ملی بزرگ‌سالان ایران نیز ‌یک‌باره اردو‌ تیم‌ملی را به دلایل نامعلومی ترک کرد و حضورش در مسابقات آسیایی این‌چنین در هاله‌ای از ابهام رفت.

rezazadeh2

گفتنی است، حسین رضازاده، رییس فدراسیون وزنه‌برداری که از زمان انتخابش به ‌عضویت شورای شهر تهران، انتقادات زیادی به دو شغله بودن او وارد شده بود؛ اما از هجدهم اردیبهشت (زمان مثبت اعلام شدن نخستین ملی‌پوش نوجوان) تا کنون هیچ پاسخ درخوری درباره شیوع دوپینگ در اردو‌ تیم‌ملی‌ نداده و تنها در یک گفت‌وگو با سایت فدراسیون وزنه‌برداری، تقریبن تقصیر را به گردن دیگرانی غیر از خودش انداخته است.

رضازاده در آن مصاحبه گفته بود، ورزشکار باید با مربی‌اش صادق باشد و مربی نیز باید هشیار بوده و درباره اطلاعاتی که از ورزشکاران می‌گیرد، بیشتر تحقیق کند؛ البته در این میان مقداری از تقصیر‌ها ‌گردن فدراسیون پزشکی ورزشی انداخته شد.

بازگشت پسر جهان پهلوان تختی بعد از ده سال به ایران

«بابک تختی» از ده روز قبل به تهران رفت تا بر بالین مادر بیمارش، «شهلا توکلی» باشد.

هفته‌نامه تماشاگران دیروز در شماره جدید خود از بیماری و وخامت حال شهلا توکلی همسر تختی در مرز هشتاد سالگی نوشته است. چند ماه قبل بود که «محمدرضا طالقانی» در مصاحبه با خبرآنلاین گفته بود آخرین آرزوی شهلا در روزهای بیماری، دیدن پسرش بابک در تهران است و بابک هم که بعد از مدت‌ها در نوروز گذشته به اردوی تیم‌ملی کشتی آزاد ایران رفت تا دیداری داشته باشد با شاگردان «رسول خادم»، برای دیدار با مادرش به تهران آمده است.

babaktakhti

 

او برای ده روز به تهران رفته و با حضور بابک در تهران، وضعیت سلامتی شهلا توکلی هم بهتر شده است. تختی دیروز تهران را ترک کرد و دوباره به آمریکا بازگشت. بابک در روزهایی تهران بود که پسرش غلامرضا توانست دیپلمش را بگیرد و «منیرو روانی‌پور» عکس غلامرضا در جشن فارغ‌التحصیلی را به مادر بزرگی هدیه داد که این روزها سخت در بستر بیماری است.

لازم به ذکر است، برخورد مسوولین ورزش ایران با بابک تختی در سال‌های گذشته منجر بر این شده بود تا وی در ده سال گذشته حتا جهت حضور در مراسم یادبود پدر خود نیز حاضر نشود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,