Saturday, 18 July 2015
13 August 2020
سرکوب بی‌رحمانه دانشجویان

«انتقاد عفو بین‌الملل در مورد تبعیض در نظام آموزش عالی ایران»

2014 June 03

خبر / رادیو کوچه

 

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی مفصل حکومت ایران را به سرکوب بی‌رحمانه دانشجویان و دانشگاهیان در طول بیش از سه دهه اخیر متهم کرده است.

عفو بین‌الملل در این گزارش که روز دوشنبه دوم ژوئن منتشر کرده، می‌گوید مقام‌های ایرانی به طور سیستماتیک دانشجویان و دانشگاهیان را به خاطر بیان عقایدشان یا فعالیت‌های مسالمت‌آمیز بازداشت و یا از تحصیل و تدریس محروم کرده‌اند.

بنابه این گزارش در پی تعطیلی بیش از دو سال، دانشگاه‌های ایران در سال ۵٩ که حکومت ایران آن را انقلاب فرهنگی نامید، هزاران دانشجو و صدها استاد چپ‌گرا، لیبرال و منتقد جمهوری اسلامی از دانشگاه‌ها اخراج شدند، که از آن پس دانشگاه‌ها تحت نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی اداره می‌شوند.

amozshali

این سازمان هم‌چنین با انتقاد از سیاست اسلامی‌سازی دانشگاه‌های ایران نوشته است، دانشگاه‌های ایران علاوه بر اعمال محدودیت به دلایل سیاسی، صحنه تبعیض جنسیتی نیز هستند.

براساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، افزایش منظم در شمار زنان ورودی به آموزش عالی که در سال ۱۳۸۳بیش از نیمی از دانشجویان را تشکیل می‌دادند، در دولت محمود احمدی‌نژاد، به ناگهان متوقف شد.

محروم کردن زنان از ورود به برخی رشته‌ها از جمله مهندسی معدن که جمهوری اسلامی آن را مناسب مردان تلقی می‌کند، اتخاذ یک نظام سهمیه‌بندی جنسیتی نیز برای محدود کردن پذیرش شمار زنان در دانشگاه‌ها و منع بهاییان از تحصیل در دانشگاه‌ها از دیگر موارد مورد اشاره عفو بین‌الملل است.

عفو بین‌الملل اعلام کرده است، با وجود وعده‌ها و گام‌های اولیه حسن روحانی، که کشوری بحران‌زده را تحویل گرفت، وضعیت هنوز وخیم مانده و صدها دانشجو هنوز از آموزش عالی محروم و بسیاری هنوز در زندان هستند و پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری نیز دستگیری‌های تازه‌ای رخ داده است.

گزارش اخیر عفو بین‌الملل، بر مبنای مصاحبه با بیش از ۵۰نفر که اطلاعات دست اولی درباره دانشگاه‌های ایران داشته‌اند تهیه شده و این سازمان، از مقام‌های ایرانی درخواست کرده است که در نظام آموزش عالی به تبعیض، اعم از جنسیتی، قومیتی، مذهبی و یا عقیدتی، پایان دهند.

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,