Saturday, 18 July 2015
15 January 2021
گفت وگوی روز

«سهم نوید از زندگی، یک زندان»

2010 March 06

اردوان روزبه / رادیوکوچه

ardavan@koochehmail.com

همان‌طوری که می‌دانید روز یازدهم اسفند یکی از بازمانده‌های کمیته گزارش‌گران حقوق بشر ایران یعنی «نوید خانجانی» را پس از مدت‌ها زندگی مخفی در حین دیدار خانواده‌اش در اصفهان دست‌گیر کردند. او پیش از این احضار شده بود اما حاضر به رفتن به اداره اطلاعات نشده بود. خان جانی مسوول پیگیری کمیته حق تحصیل کمیته گزارش‌گران حقوق بشر بود. او خود پیش از این به دلیل بهایی بودن از دانشگاه محروم شده بود.

در گفت وگوی امشب با «حسام میثاقی» یکی از اعضای کمیته گزارش‌گران در خارج از ایران به بررسی وضعیت نوید خانجانی پرداخته‌ام.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

وقتی آقای خانجانی دست‌‌گیر شده، انعکاس خیلی گسترده‌ای در ارتباط با فعالان کمیته‌ی گزارش‌گران حقوق بشر در سطح رسانه‌ها به‌وجود آمد و بار دیگر این سوال پیش آمد که فعالیت‌های کمیته در چه زمینه‌ای است که تا این حد حساسیت به‌وجود آورده است. اما «نوید خانجانی» یکی از آخرین کسانی که دست‌گیر شده است، مسوول «کمیته حق تحصیل»کمیته‌ی گزارش‌گران بود و پیگیر مسایل تحصیلی بود. به همراه نوید خانجانی خبر داریم که تعداد زیاد دیگری هم دست‌گیر شده‌اند. توضیح دهید که نحوه‌ی دست‌گیری نوید خانجانی به چه ترتیب بوده است و چه کسانی در کنار او دست‌گیر شدند؟

نوید خانجانی از جمله فعالان برجسته در زمینه‌ی حق تحصیل  در ایران بود و فعالیت‌های زیادی را هم انجام داده بود. چیزی که برای ما عجیب بود این است که همراه نوید در طول 24 ساعت، تعداد زیادی از هم‌کاران «کمیته حق تحصیل» که بعدن به «جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی» تغییر نام داد،  هم بازداشت شدند. در اردیبهشت و خرداد ماه نشست‌‌‌‌‌‌‌هایی در رابطه با حق تحصیل در شهرهای مختلف ایران به‌صورت کاملن مستقل برگزار شد. که حتا هزینه‌ی پذیرایی این نشست‌ها را خودمان تهیه می‌کردیم. هدف این نشست‌ها اطلاع رسانی بود  و تریبونی برای بچه‌های محروم از تحصیل محسوب می‌شد تا حرفشان را بزنند. تمام کسانی که در رابطه با این نهاد مدافع حق تحصیل بودند بازداشت شدند.

در کرمانشاه آقای «ایقان شهیدی» و در شیراز  آقای «سما نورانی» که دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه تبریز بود،  بازداشت شدند. در ساری هم منزل خانم «درسا سبحانی» فعال حق تحصیل و «کمپین یک‌میلیون امضا»، تفتیش شد که ایشان در منزل نبودند. نکته‌ی نگران‌کننده این است که  زمانی که پدر ایشان از منزل خارج می‌شدند، توسط شش تن از نیروهای امنیتی بازداشت می‌شوند و چهار ساعت با ضرب‌و‌شتم و دست‌بند و چشم‌بند مورد بازجویی قرار می‌گیرند و  او را تهدید می‌کنند که اگر دخترتان را تا شنبه تحویل ندهید، خانواده‌ی شما را به‌طور جمعی بازداشت‌ خواهیم کرد.

به نظر می‌رسد که این حد از فشار یک پروژه‌ی عظیم برای بازداشت فعالان حق تحصیل است. در خبر‌ها دیدیم که آقای «کامران دانشجو»، وزیر علوم، اعلام کردند که: «افرادی در دانشگاه‌ها مورد نیاز ما هستند که  التزام عملی به اسلام و ولایت فقیه داشته باشند.» دستگاه حاکم در نظر دارد که یک تصویری جدید در دانشگاه‌ها راه بیاندازد. کسانی که از تحصیل محروم بودند و برای حقشان تلاش می‌کردند را هم باز داشت کردند.

باتوجه به برخوردی که با همه اعضای کمیته‌ی گزارش‌گران شده است، تا الان روند آتی کار کمیته‌ی گزارش‌گران را چطور ارزیابی می‌کنید؟ ما می‌توانیم شاهد ادامه‌ی گزارش‌ها در ارتباط با نقض حقوق بشر توسط این کمیته باشیم؟

ما فعالیت‌مان را ادامه خواهیم داد و ارتباطات خودمان را  حفظ خواهیم کرد. اگر هر کس 2 ساعت در روز فعالیت می‌کرده، فعالیتش را چند برابر کند تا همین سه‌چهار نفری که از بچه‌ها باقی ماندند، تا جایی که می‌توانند موارد نقض حقوق بشر را ارایه دهند. ولی جای بچه‌ها به هیچ‌وجه نمی‌تواند پر شود. فعالیت‌ها شاید کم‌تر شود و گستردگی محدوده‌ی آن کاهش پیدا کند، اما فعالیت‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۱ Comment