Saturday, 18 July 2015
12 July 2020
با اعلام مشارکت ٧٣ درضدی

«بشار اسد پیروز انتخابات ریاست جمهوری سوریه اعلام شد»

2014 June 05

خبر / رادیو کوچه

 

«بشار اسد»، رییس‌جمهوری سوریه، که خاندان وی بیش از چهل سال است بر سوریه حکومت می‌کنند، در  کشوری که سه سال است درگیر جنگ داخلی شده، در انتخاباتی در مناطقی که زیر کنترل حکومت اداره می‌شود، با کسب ۷/ ۸۸ درصد آرا پیروز شد.

«محمد جهاد الحام»، رییس پارلمان سوریه، چهارشنبه چهارم ژوئن، با بیان اینکه میزان مشارکت مردم در این انتخابات، بیش از ٧٣ درصد بوده است، اعلام کرد آقای اسد با ٨٨/٧ درصد برای سومین بار و برای یک دوره هفت ساله دیگر در مقام خود می‌ماند.

این انتخابات که با انتقاد گسترده مخالفان دولت و ناظران بین‌المللی روبرو شد، تنها در مناطق تحت کنترل دولت برگزار شد و پیروزی آقای اسد در آن حتمی تلقی می‌شد.

asad

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، انتخابات سوریه را «یک غیرانتخابات، یک صفر بزرگ و یک امر بی‌معنی» توصیف کرده است.

اعلام پیروزی آقای «اسد» در این انتخابات احتمال دست یافتن به راه حل مسالمت‌آمیز برای بحران سوریه را کمرنگ می‌کند.

پیشتر شهروندان سوری می‌توانستند تنها به دو گزینه بشار اسد آری یا خیر پاسخ دهند. اما در این انتخابات دو نامزد دیگر به رقابت با آقای اسد پرداختند. این نامزدها از سوی ساز و کار قضایی حکومت سوریه تایید شده بودند و یکی از آن‌ها پیش از انتخابات، اسد را به عنوان رهبری بزرگ ستوده بود.

«ماهر عبدالحفیظ حجار»،‌ رهبر حزب اراده ملی و نماینده حلب در پارلمان سوریه و «حسان عبداله نوری»، دبیرکل اتاق صنایع دمشق، دیگر رقبای رییس‌جمهوری آن کشور بودند.

نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه از سوی سه کشور ایران، کره شمالی و روسیه انجام شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,