Saturday, 18 July 2015
25 May 2020
پرداخت بهای کالاهای دارویی و غذایی

«هند طلب نفتی ایران را به کشورهای ثالث می‌پردازد»

2014 June 06

خبر / رادیو کوچه

 

هند بدهی نفتی خود به ایران را از طریق پرداخت بدهی این کشور به کشورهای ثالث پرداخت می‌کند.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»،‌ روز پنج‌شنبه پانزده خرداد ماه به نقل از روزنامه هندو بیزینس لاین، نوشته است، دولت هند برای تسویه بدهی نفتی خود به ایران قصد دارد این امکان را برای ایران فراهم کند که از طلب نفتی خود برای پرداخت بهای کالاهایی نظیر مواد غذایی و دارو که از کشورهای ثالث خریداری شده، استفاده کند.

بنابه این گزارش، یک مقام دولت هند در این رابطه گفته است: وزارت دارایی هند از بانک «یو‌سی‌ای» این کشور خواسته که اقدامات لازم را برای این منظور انجام دهد. این اقدام می‌تواند بر پایه پولی دلار یا یورو بدون این‌که تحریم‌های غرب را در پی داشته باشد انجام شود.

pol

براساس گزارش این خبرگزاری، هند حدود سه تا چهار میلیارد دلار بدهی نفتی معوق به ایران دارد زیرا در مدت بیش از یک سال نتوانسته این پول را به صورت دلار یا یورو به ایران منتقل کند. این انباشت بدهی به دلیل تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران بوده است.

این مقام هندی همچنین گفته است:‌ ما امیدواریم که بتوانیم بخش قابل توجهی از بدهی خود را از طریق این روش به ایران پرداخت کنیم.

این گزارش هم‌چنین می‌گوید، هند برای پرداخت ۴۵ درصد از بدهی نفتی خود به ایران از سیستم پرداخت بر پایه روپیه در بانک «یو‌سی‌ای» کلکته استفاده کرده و ایران از این پول برای پرداخت کالاهای وارداتی از هند استفاده کرده است.

اما ۵۵ درصد مابقی طلب نفتی ایران هنوز پرداخت نشده است. از آن‌جا که کالاهای بشر دوستانه مشمول تحریم‌های سازمان ملل و کشورهای غربی نیستند هند می‌تواند در صورتی که مقدمات کار انجام شود پول این کالاها را بپردازد.

مطالب مرتبط

یک میلیار دلار از پول‌های بلوکه شده ایران آزاد شد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,