Saturday, 18 July 2015
24 February 2020
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«یازده پسر»

2014 June 08
شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فرانس کافکا (Franz Kafka) در ٣ جولای ١٨٨٣ در بخش قدیمی شهر پراگ که زیر سلطه امپراتوری اتریش – مجارستان بود، به دنیا آمد. کافکا تحصیلات ابتدایی و متوسطه‌اش را به زبان آلمانی به پایان رساند و هر چند در دروان تحصیل به خاطر تسلطش به زبان چک مورد تشویق قرار گرفت، هرگز خود را مسلط به این زبان احساس نکرد و داستان‌هایش را به زبان آلمانی نوشت، در حالی که این زبان را با لهجه‌ی چک صحبت می‌کرد.

تاثیر کافکا بر نویسنده‌های قرن بیستم به ویژه نویسندگان اگزیستانسیالیست بی‌چون و چراست. بیش‌تر آثار کافکا، مثل «مسخ» (The Metamorphosis)، «محاکمه» (The Trial) و «قصر» (The Castle) ملهم از درون‌مایه‌های بیگانگی، خشونت روانی، تضاد میان خانواده، جامعه، فرزند و والدین‌ است.

7June2014-Ghesseha-Shohreh-Yazdah-Pesar-1

شخصیت‌های آثار کافکا معمولن درگیر تلاشی بی‌ثمر در کلاف سردرگم دیوان‌سالاری اداری هستند، در حالی که این دیوان‌سالاری اداری دنیای کوچکی‌ست که به نظر می‌رسد به تقلید از روی مدل بزرگ‌تری که جهان و هستی آدمی را رقم زده ساخته شده است.

کافکا در ٣ ژوئن سال ١٩٢۴ درگذشت، داستان یازده پسر که توسط علی اصغر حداد به فارسی برگردانده شده به مناسبت نودمین سال‌مرگ این نویسنده بزرگ در این برنامه خوانده شد .

موسیقی متن:

César Franck, Prelude, Fugue and Variation in B Minor, Op. 18

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,