Saturday, 18 July 2015
18 February 2020
به همراه ١٠ دریانورد دیگر

«فرار یک ملوان ایرانی از چنگ دزدان دریایی سومالی پس از ۴ سال»

2014 June 08

خبر / رادیو کوچه

 

یک ملوان ایرانی به همراه ١٠ دریانورد دیگر که از چهار سال پیش در اسارت دزدان دریایی سومالی بودند روز شنبه هفتم ژوئن، گریختند و اکنون در کنیا به سر می‌برد.

خبرگزاری «فرانسه» از نایروبی پایتخت کنیا،گزارش داده است، دریانوردان زندانی که در شرایط سخت و ناگواری نگهداری می‌شدند شامل یک ملوان ایرانی، هفت بنگلادشی، یک هندی ودو دریانورد سریلانکایی هستند.

براساس این گزارش، «جان استید» سرهنگ سابق ارتش انگلیس که در گذشته برای آزادی این افراد مذاکراتی انجام داده بود، روز شنبه گفته است که این دریانوردان زندانی از یک پنجره موفق به فرار از محل نگهداری خود شده‌اند.

1
«ایرنا» خبرگزاری رسمی ایران نیز به نقل از این خبرگزاری نوشته است، «استید» پس از این‌که به همراه این افراد با پروازی وی‍ژه از سومالی وارد نایروبی پایتخت کنیا شد، با اعلام این خبر گفت که حال همگی این افراد خوب است.

وی اعلام کرد که این افراد پس ازخروج ازمحل نگهداری خود، توسط نیروهای امنیتی منطقه «گالمادوگ» در شمال سومالی نجات یافته‌اند.

قایق این دریانوردان با نام «ام وی البیدو» که با پرچم مالزی تردد می‌کرد ، در نوامبر ٢٠١٠ دزدیده شد اما این قایق ماه ژوئیه در شرایط نامساعد جوی غرق شد.

درجریان درگیری برای دزدیدن این قایق، یک دریانورد هندی به ضرب گلوله دزدان دریایی کشته و چهار دریانورد سریلانکایی نیز غرق شدند.

هفت دریانورد پاکستانی ازمیان این افراد نیز در سال ٢٠١٠ پس از آن که یک تاجر پول آزادی آنان را پرداخت کرد ازچنگ دزدان دریایی رها شدند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment


  1. علی