Saturday, 18 July 2015
27 January 2021
با عقب‌نشینی ارتش عراق

«داعش کنترل کامل موصل را در دست گرفت»

2014 June 10

خبر / رادیو کوچه

 

گزارش‌ها از موصل  مرکز استان شمالی نینوا، بزرگترین استان عراق بعد از بغداد، حاکی از آن است که نیروهای دولت اسلامی شام و عراق که با نامداعش شناخته می‌شوند،کنترل کامل این شهر از جمله فرودگاه بین‌المللی موصل، استانداریو انبارهای سلاح را در دست گرفته‌اند.

شبکه خبری «روداو» در اقلیم کردستان که اخبار مربوط به حمله داعش به موصل را لحظه به لحظه پوشش می‌دهد، روز سه‌شنبه دهم ژوئن از سقوط کامل این شهر، عقب‌نشینی ارتش عراق و تصرف آن از سوی داعش خبر داد.

بنابه گزارش «روداو» نوری مالکی نخست وزیر عراق پس از سقوط موصل در یک نطق تلویزیونی با ابراز بهت و حیرت از این واقعه خواستار مجازات سربازان و فرماندهانی از ارتش عراق شد که از صحنه جنگ گریخته‌اند.

مالکی هم‌چنین از همسایه‌های عراق خواست که حفاظت از مرزهای‌یشان با این کشور را افزایش داده تا از ورود این گروه به داخل خاک عراق جلوگیری بشود.

daeesh

وی از جامعه بین‌المللی و کشورهای عضو اتحادیه عرب خواست که به عراق در مقابله با ترور کمک کنند.

پس از حمله داعش به موصل و در دست گرفتن این شهر مقامات امنیتی استان دهوک در اقلیم کردستان اعلام کرده‌اند که پنج هزار آواه از موصل خود را به دهوک رسانده‌اند.

هم‌چنین بنابه گزارش شبکه خبری روداو داعش پس از تسلط بر موصل ۶٠٠٠ زندانی این شهر را که حدود ١٠٠٠ نفر از آن‌ها زن بوده‌اند را آزاد کرده است.

در همین راستا نیچروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان، اعلام کرد که وی تلاش کرده تا برای حمایت از شهر موصل در مقابله با گروه داعش، با دولت بغداد هماهنگ شود اما بغداد با این اقدام مخالفت کرده است.

نیچیروان بارزانی با بیان اینکه نیروهای پیشمرگ در مناطق درگیر در حالت آماده‌باش کامل قرار دارند، از شهروندان منطقه کردستان خواست تا به افرادی که از موصل به این منطقه مهاجرت کرده‌اند، کمک رسانی کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,