Saturday, 18 July 2015
16 January 2021
شانزدهم اسفند - هفتم مارس

«تقویم تاریخ شانزدهم اسفند»

2010 March 07
  • 1329 خورشیدی-  (و در آن سال برابر با هفتم مارس 1951) سپهبد حاج‌علی رزم‌آرا نخست‌وزیر وقت که برای شرکت در یک مجلس ترحیم به مسجد‌شاه (واقع در بازار تهران) رفته بود با گلوله خلیل طهماسبی، از اعضای جمعیت فداییان اسلام کشته شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 322 پپش از میلاد –  ارسطو فیلسوف یونان باستان که گفته بود آموزگارش افلاتون را دوست دارد، ولی «حقیقت» را بیشتر از او، هفتم مارس (16 اسفند) درگذشت. ارسطو که نظراتش در‌باره فلسفه، منطق، اخلاقیات، سیاست، فلسفه طبیعت، ماورا‌‌طبیعت، هنر، روح و روان‌شناسی در 25 کتاب جمع آوری و در قرن یکم پیش از میلاد به «رم» انتقال و تکثیر شده است از هفده سالگی به آتن رفته و 20 سال شاگرد افلاتون بود. پس از فوت افلاتون، ارسطو حاضر نشد جای اورا به عنوان رییس «آکادمی» بگیرد و به «ارناتوس» رفت و مشاور پادشاه این منطقه شد.
  • 1913  میلادی – امیلی پالین جانسون شاعر و نویسنده بومی تکاهیونواکه (سرخ‌پوست) کانادایی در «ونکوور» درگذشت. وی از سرخ‌پوستان موهواک بود که در سال 1861 در اونتاریو به دنیا آمده بود.
  • 161  میلادی – آنتونینوس پیوس (Antoninus Pius) امپراتور روم در‌گذشت. وی امپراتوری صلح‌طلب و مخالف جنگ غیر‌ضروری بود و سنای روم را مجبور کرده بود که «جنگ غیر‌ضروری» را تعریف کند و این تعریف را به تصویب برساند و قانون کند. به همین سبب در دوران حکومت او میان روم و ایران جنگ بزرگی روی نداد و دو کشور اختلافات خود مخصوصن بر سر ارمنستان را از راه مذاکره حل کردند و بلاش‌سوم شاه وقت ایران از این فرصت استفاده کرده و دست به عمران و آبادانی زده بود. تنها خشونت دوران امپراتوری «پیوس» شورش طایفه انگلیسی «بریگانتس» در منطقه یورکشایر بود.
  • 321میلادی –  کنستانتین‌یکم امپراتور معروف روم زمانی که هنوز مسیحیت در قلمرو روم رسمیت نیافته بود فرمانی صادر کرد که در آن یکشنبه‌ها (روز خدای خورشید) استراحت و تعطیل عمومی اعلام شد. این تعطیلی هفتگی به تدریج تعمیم یافته و رنگ مذهبی هم به خود گرفته است زیرا که در جهان مسیحیت معمولن در این روز مردم برای دعا و شنیدن موعظه به کلیساها می‌روند.
  • 1765 میلادی –  ژوزف نایپس (Joseph niepce) نخستین عکاس جهان در فرانسه به دنیا آمد. توجه وی به‌گرفتن عکس و ساختن دوربین و داروی مربوط از دهه دوم قرن نوزدهم آغاز شده بود. «نایپس» که به خاصیت سیاه شده سیلور کلوراید در برابر نور و به نسبت تابش آن پی‌برده بود پس از انجام همین تجربه روی ماده شیمیایی «بیتومن»، به ساخت دوربین همت گماشت و جعبه‌ای تهیه کرد که یک روزنه برای ورود نور در آن تعبیه شده بود.
  • 1876 میلادی –  «گراهام بل» آمریکایی متولد1847 و متوفا در 1922 اختراع خود، تلفن را در آن کشور به ثبت داد.
  • 2008 میلادی –  بهای نفت خام به بالاترین حد خود تا این روز رسید و هر بشکه نفت خام سبک و شیرین برای تحویل در ماه آوریل، در بازار نیویورک 105 دلار و 45 سنت معامله شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,